Jiří, jak díky této radostné novině prožíváte poslední měsíce a týdny?
My už to samozřejmě víme déle a těšíme se všichni. Je to krásné, nejkrásnější, co může být. Mít dítě je úžasné a doufám, že mi to pomůže i v tom sportovním životě, že mě to trochu uklidní a budu se na to dívat zase trošku jinak.

Těšíte se i na novou sezonu, že bude lepší než ta předchozí?
Doufám, že jo. Hlavně po zdravotní stránce, protože v tom to bylo v minulé sezoně komplikované. Věřím, že příští rok bude po všech stránkách lepší.

Jak těžký pro vás byl rok 2018?
Hodně těžký, těch dobrých výsledků bylo velmi málo. Zachránil mě víceméně Wimbledon (osmifinále, pozn. red.) a Antalya (semifinále turnaje ATP, pozn. red.). Ale tak to je, někdy to jde nahoru a někdy bohužel dolů. Doufám, že o to snadnější to teď pro mě bude a že dokážu využít toho, že těch obhajob momentálně tolik nemám a že vlastně můžu jít jenom nahoru.

To je ta hlavní motivace, jak se vyhrabat z 90. místa žebříčku zpět nahoru?
Samozřejmě, 90. místo není žádný zázrak, ale tím, že jsem letos čtyři měsíce a možná i víc pořádně nehrál, tak je to ještě, myslím, slušné umístění, díky kterému se dostanu na ty největší turnaje. Sám jsem poznal, jak je to složité, dostávat se zpátky do formy. Tohle je po mentální stránce náročné, když jste měl nějakou úroveň a najednou na ni nedosáhnete a prohráváte s hráči, se kterými byste, neříkám, normálně neprohrál, ale na které bych si normálně věřil. Bylo to náročné nejen po zdravotní, ale i psychické stránce.

Byl na vás velký tlak jako na českou jedničku poté, co Tomáš Berdych předčasně ukončil sezonu?
Já bych řekl, že šlo o tu zdravotní stránku. Ve Wimbledonu jsem hrál v dobré formě, ale bohužel jsem se poté zranil a do konce roku jsem už neodehrál žádný kvalitní turnaj. Zdraví mi bohužel nepřálo.

Teď už se celkově cítíte v pohodě?
Příprava byla kvalitní, bez nějakého vážnějšího zranění, takže věřím, že to v sezoně dobře dopadne.

Co jste během přípravy všechno absolvoval?
Byl jsem čtrnáct dnů v Tatrách, kde jsem měl kondiční přípravu. Pak jsem byl dalších deset dní v Dubaji, a to už byla spíš taková tenisová příprava spojená s kondicí. Té kondice se udělalo hodně, je to taková prevence, abych na tom byl zdravotně co nejlíp, abych byl co nejsilnější a tělo drželo pohromadě. Věřím, že to bude v pořádku, že ještě nějaké maličkosti vyladíme a že to takovým způsobem půjde dál celou následující sezonu.

V Tenisové extralize jste odehrál tři zápasy. To bylo rovněž dobrou součástí přípravy?
Ano, jelikož jsem poslední ostrý zápas odehrál v polovině října. Teď bylo potřeba pokusit se do hry zabudovat věci, které jsme změnili a na které jsme se zaměřili.

Připsal jste si porážky s Denisem Istominem i Lucou Vannim. Ve finále jste porazil Andreje Martina. Jste rád za výhru?
Rozhodně by nebylo příjemné jít do sezony se třemi porážkami na kontě. Všechny zápasy jsem ale odehrál podobně, hrál jsem dobrý tenis, jenže v těch prvních dvou utkáních předvedli soupeři velice kvalitní výkon a na výhru jsem bohužel nedosáhl.

Jaký máte program na úvod sezony?
Hraji v Pune a potom challenger v Canbeře. Následuje Australian Open v Melbourne.