Český tenista František Čermák završil vydařenou sezonu ziskem pátého deblového titulu. Dvaatřicetiletý hráč ho v neděli společně se Slovákem Michalem Mertiňákem vybojoval ve španělské Valencii.

Třetí nasazený pár si ve finále ve dvou setech poradil s domácími Marcelem Granollersem a Tommy Robredem. Po dvou třísetových bitvách a přetahované s Rumuny Haneskem a Tecauem v semifinále to byl pro vítěze paradoxně nejsnazší zápas.

Čermák s Mertiňákem triumfem navázali na předchozí čtyři letošní úspěchy. Vůbec poprvé ale dokráčeli na vrchol i na tvrdém povrchu, dosud se jim dařilo sbírat vavříny jen na antuce.

Vítězství ve Valencii navíc výrazně zvýšilo šance česko-slovenské dvojice na účast na Turnaji mistrů v Londýně. Před posledním turnajem ATP v Paříži mají v žebříčku na deváté nepostupové místo náskok 425 bodů.

Ve dvouhře se na španělském turnaji radoval ze šestého letošního titulu nejvýše nasazený Brit Andy Murray. Ve finále smetl Rusa Michaila Južného hladce 6:3, 6:2.

Djokovič zastavil Federera, poslední ženský titul pro Rezaiovou

To ve švýcarské Basileji se papírové předpoklady nenaplnily. Roger Federer čtvrtý titul na domácím podniku v řadě za sebou získat nedokázal. Jeho vítěznou sérii přerušil Srb Novak Djokovič, který na cestě za celkovým triumfem vyřadili i české duo Jan Hernych, Radek Štěpánek.

Pro oba finálové soupeře to byl letos už pátý vzájemný duel, přičemž každý z nich měl na kontě dvě výhry. A bilanci si nakonec vylepšil třetí hráč světa. Švýcara porazil 6:4, 4:6 a 6:2.

Poslední tenisový titul z ženské dvouhry patří v letošní sezoně francouzské reprezentantce Aravane Razaiové. Dvaadvacetiletá hráčka triumfovala na ostrově Bali, kde jí ve finále Turnaje šampionek vzdala kvůli zranění stehenního svalu krajanka Marion Bartoliová.

VALENCIA (Šp.):

Muži - dvouhra, finále:
A. Murray (1-Brit.) - Južnyj (Rus.) 6:3, 6:2.
Muži - čtyřhra, finále: Čermák, Mertiňák (3-ČR/SR) - Granollers, Robredo (Šp.) 6:4, 6:3.

BASILEJ (Švýc.):

Muži - dvouhra, finále:
Djokovič (2-Srb.) - Federer (1-Švýc.) 6:4, 4:6, 6:2.
Muži - čtyřhra, finále: Nestor, Zimonjič (1-Kan./Srb.) - M. Bryan, B. Bryan (2-USA) 6:2, 6:3.

BALI (Indonésie):


Ženy - dvouhra, finále:
Rezaiová (10-Fr.) - Bartoliová (1-Fr.) 7:5, skreč.

PAŘÍŽ (Fr.):

Muži - dvouhra, 1. kolo:
Becker (Něm.) - Llodra (Fr.) 3:6, 6:2, 6:3, Blake (USA) - Santoro (Fr.) 6:4, 6:3.