„Petra se nemusí bát vůbec nikoho. Grandslamový turnaj už dvakrát vyhrála, takže moc dobře ví, jak se takové finále hraje a v čem je specifické,“ říká o současném rozpoložení české lvice tenisová manažerka a bývalá profesionální hráčka Petra Černošková.

Petra Kvitová v Melbourne řádí a po pěti letech postoupila do semifinále grandslamového turnaje. Čekala jste od ní tak suverénní jízdu?
Viděla jsem všechny její zápasy v Sydney a už tam Petra hrála výborně a perfektně se tam rozehrála. Trošku jsem měla obavy, aby to zvládla fyzicky, protože Sydney bylo náročné, Petra dohrávala v křečích a hodně zápasů hrála po nocích. Ale zase měla zas celkem dobrou soupeřku na rozehrání (Magdaléna Rybáriková, pozn. red.), takže se nastartovala perfektně a teď hraje v klidu. Je vidět, že si hrozně moc věří.

Bylo to vidět i na dvou soubojích Ashleigh Bartyovou. V Sydney musela Kvitová otáčet po prohraném setu a vyhrála až v tie-breaku třetí sady, teď ve čtvrtfinále Australian Open ztratila pouze pět gemů.
Ano, Petra hraje v obrovské pohodě a je na ní strašně vidět ta chuť po vítězství.

V semifinále ji vyzve trochu neznámá Američanka Danielle Collinsová, která ovšem hraje v životní formě. Může přesto zastavit českou hráčku v cestě do finále?
Samozřejmě každý zápas je jiný a Collinsová je velice dobrá hráčka. S Petrou se letos utkala v Brisbane (Kvitová vyhrála 6:7, 7:6, 6:3, pozn. red.), jde nahoru a je vidět, že si v Austrálii obrovsky věří a povrch jí sedí. Já ale myslím, že když bude Petra dál hrát v takové formě, tak by pro ni Collinsová neměla být překážkou.


V horní polovině pavouka dvouhry se to hemží velkými jmény. Kdo je podle vás tím největším „strašákem“ pro případný finálový zápas?
Podle mého se Petra nemusí bát vůbec nikoho. Grandslamový turnaj už dvakrát vyhrála, takže moc dobře ví, jak se takové finále hraje a v čem je specifické. Uvidíme, kdo tam půjde z druhé poloviny. Všechny hráčky z druhé poloviny jsou ale kvalitní – Svitolinová vyhrála Turnaj mistryň, Serena je prostě Serena, ta se soustředí na to, aby získala 24. titul a osamostatnila se na první příčce mezi vítězkami grandslamů a Karolína Plíšková hraje zatím taky ve výtečné formě, vyhrála Brisbane a v posledním zápase nedala Muguruzaové vůbec žádnou šanci. Všechny tři holky mají stejnou šanci…

Nesmíme zapomenout ani na Naomi Ósakaovou.
Přesně tak, vítězka posledního US Open. Všechny hráčky, které se tam dostaly, jsou velice kvalitní a každá z nich má na to turnaj vyhrát.

O to příjemnější může být pro Kvitovou hrát semifinále proti Collinsové?
Samozřejmě, ale zas bude pod větším tlakem, protože Collinsová nemá co ztratit, může jen překvapit a v této fázi turnaje se těmto tenistkám hraje velice dobře. Vždycky je potom váš výkon daleko lepší než v zápasech, kdy musíte.

Petra se jeví v naprosto fantastické fyzické pohodě, vypadá to, že po kurtu doslova létá. Vidíte to stejně?
My jsme s Petrou a jejím týmem byli v Dubaji, když tam dělala kondici, a víme, že se připravovala velice tvrdě a kvalitně. Petra i kondiční trenér si přípravu velice pochvalovali. I podle výsledků různých testů to vypadá, že je Petra ve výtečné formě.

Loni po finálovém zápase turnaje v Praze jste Petře předávala trofej pro vítězku a ceremoniál byl hodně emotivní. Prožíváte její zápasy víc od doby, co se vrátila do tenisového kolotoče po přepadení a operaci ruky?
My vždycky prožíváme každý zápas, protože Petru nemáme jen jako naši hráčku (členku TK Agrofert Prostějov, pozn. red.), ale máme k ní velice blízko. Známe se spoustu let, fandíme jí a velmi ji podporujeme. Sledujeme každý zápas a je fantastické co dokázala potom, co zažila.

Zvažujete cestu do Melbourne?
Nestrašte (směje se). Manžel (Miroslav Černošek, pozn. red.) vždycky říká, že když vám ve finále grandslamu hraje váš hráč, tak byste tam měli být. Ale přece jen nás čeká Davis Cup i Fed Cup, máme toho strašně moc a Austrálie není za rohem. Já doufám, že od tohoto pořekadla manžel ustoupí a nebudeme muset na jeden den do Austrálie letět čtyřicet hodin tam a čtyřicet hodin zpátky (usmívá se). Ani nevím, jak bychom to zdravotně zvládli.

Petra Kvitová bojuje nejen o titul z Australian Open, ale taky o premiérový post jedničky, zatím byla nejvýš na druhém místě žebříčku. Zasloužila by si konečně usednout na světový trůn?
Určitě, jednoznačně. Petra je hráčka, která na to jednoznačně má a zasloužila by si být první, protože dlouhé období hraje velice dobře.