Kapitán Jaroslav Navrátil ovšem věří, že v sestavě nebude Berdych chybět.

Z několika důvodů. Zápas se hraje už v týdnu po Wimbledonu (15. - 17. 7).

„Myslím, že to je pro něj dobrý termín," řekl Navrátil. „Po Wimbledonu může hrát Davis Cup, mít dva tři zápasy na rychlém povrchu, pak mít týden volno, zahrát si turnaj v Torontu, další týden volno a jet na olympiádu. To není z mého pohledu špatný program, ale musí si říct sám," řekl Navrátil o Berdychovi.

Česká jednička nejdříve o víkendu vtipkovala (vítězná dvouhra, sobotní čtyřhra), ale v nedělním singlu si zranila nohu a zápas nedohrála. „Moje výsledky v Davis Cupu nic takového nezkazí," řekl a ke své budoucnosti se vyjádřil nejasně. „Budoucnost záleží na tom, co sám uznám za vhodné a jak já sám budu chtít. Musím s programem nakládat opatrně. Nedělal bych z toho vědu," uvedl.

Navrátil se ani trochu neobává, že by zápas v Německu měl být pro Berdycha posledním.

„Nemyslím. Hrajeme doma. Věřím, že na Francii bude," tvrdil.

Dvojnásobného vítěze „salátové mísy" může teoreticky vedle touhy reprezentovat přilákat i fakt, že může překonávat statistické rekordy. V sobotu slavil jubilejní padesáté vítězství v soutěži a deset zápasů ho dělí od nejúspěšnějšího českého daviscupového hráče Jana Kodeše.

Francie je favorit

„Samozřejmě má nějakou bilanci. Každý říká, že nechce hrát, ale to samé říká Jaromír Jágr. Pořád postupuje a láme mety. Trošičku myslím, že by to mohlo zájem Tomáše přitáhnout, ale bude lepší, když to řekne sám," řekl Navrátil.

Jisté je, že tenisty v utkání s Francií čeká mnohem silnější soupeř, než byli Němci.

Ovšem pozor: Češi jim mají po předloňské prohře v semifinále na Roland Garros co vracet. A právě tam Berdych (naposledy před pauzou) nastoupil. Myslí na pomstu?

„Nebudeme mít co ztratit, vyhnuli jsme se baráži. Oni možná budou i u nás favority, ale když my budeme kompletní, tak je můžeme porazit," poznamenal Navrátil.

O semifinále se zřejmě bude bojovat v třinecké Werk Areně. „Tam plánujeme čtvrtfinálový zápas odehrát," uvedl Miroslav Černošek, majitel České sportovní, která marketingově zajišťuje zápasy českých týmů v Davis Cupu a Fed Cupu. Schválit dějiště utkání musí pořadatelům Mezinárodní tenisová federace (ITF).

Jasný je asi i povrch. „Ten si musí zvolit kluci, ale určitě to nebude antuka," řekl Navrátil. Nejspíše tak půjde o osvědčený kurt natíraný na dřevotřískové desky. „Aby byl ale malinko rychlejší než tady v Německu, ale zas ne tolik, aby to pak nebylo vhodné pro Tsongu."

Češi mají s Francií negativní bilanci 7:8. V posledních šesti zápasech je ale nerozhodná 3:3 s tím, že domácí tým vždy vyhrál.