Vzpomínáte na ten kouzelný listopadový víkend v roce 2012, kdy nabitá  O2 arena bouřila nadšením po triumfu českých tenistů ve finále Davis Cupu nad Španělskem? Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem tehdy slavně vyválčili „salátovou mísu“, což si o rok později v Bělehradě zopakovali.

Když se pak novináři Štěpánka s Berdychem ptali, zda plánují prestižní týmovou soutěž vyhrát i do třetice, čeští borci se tvářili malinko podrážděně.

„I uspět dvakrát za sebou je hrozně těžké. Možná, že tenhle úspěch úplně doceníme až s odstupem několika let, protože hrát každý rok o titul není samozřejmost,“ říkali Štěpánek s Berdychem.

Měli pravdu. Uplynuly další čtyři roky a daviscupový tým má úplně jiné starosti. Teprve podruhé v historii totiž sestoupil ze Světové skupiny. Čeští tenisté o víkendu nezvládli barážový duel v Nizozemsku. Mrzí to o to víc, že po pátečních dramatických dvouhrách vedli už 2:0. Stačilo získat jeden jediný bodík.

Ale nepovedlo se. „Hodně to bolí,“ hlesl Jiří Veselý, který se celý víkend pral s rolí týmové jedničky. Nejprve v sobotu padli v deblu Adam Pavlásek a debutant Roman Jebavý. Dnes pak Veselý prohrál s Robinem Haasem ve čtyřech setech a největší odpovědnost najednou spočívala na Lukáši Rosolovi. Tenistovi, který nezažívá právě vydařené období.

To se bohužel potvrdilo. Rosol v rozhodujícím pátém zápase vůbec nestačil na Thiema de Bakkera, až 408. hráče žebříčku. A zatímco po jeho vítězství vypukla v Haagu oranžová radost, česká výprava smutně klopila hlavy.

Lze předpokládat, že kdyby se baráže zúčastnil Berdych (o veteránu Štěpánkovi nemluvě), dopadl by zápas s nepříliš hvězdným výběrem Nizozemska jinak. Jenže Berdych už Davis Cupu obětoval hodně a nelze spoléhat pořád jenom na něj. Baráž bolestně ukázala, že náhrada za dlouhodobě nejlepšího českého tenistu zatím není.

V příštím roce tak Češi nastoupí v evropsko-africké zóně. Vrátí se mezi elitu?