"Hodnotí se to velmi špatně. Jeli jsme sem s tím, že zkusíme překvapit, ale nepřekvapili jsme ničím. Velmi hladce jsme prohráli všechny tři zápasy, i když kvalita byla na australská straně. To ukázali jak v deblu, tak ve včerejších singlech," řekl Radiožurnálu český kapitán Jaroslav Navrátil. "Přál bych si, abychom byli v září kompletní a udělali maximum pro to, abychom nesestoupili," dodal Navrátil, který postrádal hlavně týmovou jedničku Tomáše Berdycha.

Čtěte také: Nevím, zda jsem v Davis Cupu platný hráč, litoval nezdaru Veselý

Domácí Australané získali potřebný třetí bod a na jejich postupu do čtvrtfinále už nic nemohou změnit ani závěrečné nedělní dvouhry, které jsou vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí v ohrožení. "Vypadá to velice špatně. Budeme čekat a uvidí se. Když nebude pršet, budou hrát Zdeněk Kolář a Honza Šátral," uvedl Navrátil.

První kolo Davis CupuAustrálie - ČR 3:0
Srbsko - Rusko 3:0
Japonsko - Francie 0:3
Německo - Belgie 1:2
USA - Švýcarsko 3:0
Argentina - Itálie 1:2
Chorvatsko - Španělsko 2:1 
Kanada - Velká Británie 1:2 

Český tým čeká baráž podruhé za poslední tři roky. O udržení musel hrát i předloni, kdy v prvním kole rovněž podlehl Austrálii doma 2:3 a poté se zachránil mezi elitou vítězstvím v Indii. Od vzniku Světové skupiny sestoupili tenisté jen v roce 2005. Soupeře pro baráž hranou 15. až 17 září poznají až později, los by měl proběhnout v dubnu.

Do baráře s Berdychem?

Navrátilovi svěřenci, držitelé "salátové mísy" z let 2012 a 2013, se museli v Austrálii obejít nejen bez Berdycha, ale i bez dalších dvou hráčů Lukáše Rosola s Adamem Pavláskem. Navíc kvůli zranění zad nemohl do dnešní čtyřhry zasáhnout zkušený Radek Štěpánek.

"Předběžně jsme domluveni, že Tomáš bude v září hrát. Doufám, že Radek nebude zraněný," řekl Navrátil. "Jinak ale musíme akceptovat, že se tvoří nový tým a že ta generace dvou úspěšných hráčů Tomáše a Radka pomalu končí," dodal kapitán.

Čtěte také: Na baráž i s Berdychem? Navrátil: Doufám, jsem s ním domluvený

Do deblu spolu poprvé nastoupili Veselý s Šátralem, kteří v pátek ve dvouhrách nezískali v Melbourne proti svým soupeřům Jordanu Thompsonovi a Nicku Kyrgiosovi ani set.

Češi chtěli ve čtyřhře ještě vykřesat mizivou naději na obrat, ale v klubu Kooyong od začátku tahali za kratší konec. V prvním setu se sice na dvorci hledal čerstvý vítěz deblu na Australian Open Peers, jenže Šátral si dvakrát prohrál podání a Australané za půl hodiny vedli 1:0.

Nepřehlédněte: Šátral debut v senzaci neproměnil: Dobrý pocit nemám. Jen esa mě neuteší

Češi neměli šanci

Hostující pár neměl síly na zvrat a druhá sada byla ještě jasnější. Veselý hned v úvodním gamu ztratil servis, což zopakoval i za stavu 1:3 a domácí pár za necelou hodinu dělil od zisku rozhodujícího bodu jediný set.

Třetí dějství zahájila česká dvojice stejně špatně jako to předešlé a pro změnu Šátral čistou hrou přišel o své podání. Hostující pár na přelomu setů prohrál čtrnáct fiftýnů za sebou, servis následně neudržel ani Veselý a bylo definitivně rozhodnuto.

"Zápas byl od začátku do konce na jednu bránu. Víceméně jenom na úvod jsme trochu vzdorovali, jinak nás převálcovali úplně jednoznačně," řekl Veselý. "Skoro jsme se nedostali do hry. Zkoušeli jsme furt něco měnit, vyměnili jsme si strany na returnu, na servisu, ale nešlo nic. Oni hráli tak dobře, že to nebylo úplně o nás dvou," doplnil Šátral.