Jako první se k tomuto nepříjemnému kroku odhodlala osmnáctiletá Linda Nosková, která minulý čtvrtek prohrála osmifinálové utkání na turnaji v Tokiu proti Anastasiji Pavljučenkovové. Duel, v němž platila za mírnou papírovou favoritku, nakonec Češka ztratila po náročné třísetové bitvě.

Ani její bojovný výkon však zdaleka nezabránil tomu, aby si po skončení zápasu musela na svých sociálních sítích přečíst hanlivé komentáře z několika podivných účtů. „Máš gemboly a stejně to prohraješ. Kéž bys dostala rakovinu a zemřela,“ stálo v jedné z konverzací zveřejněných rodačkou ze Vsetína. 

Linda Fruhvirtová
Nejvíc proher v řadě? Smolařka Fruhvirtová může být v klidu, rekord je daleko

Velice podobnou zkušenost si o tři dny později prožila také letošní wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová, jež pro změnu nezvládla vstup do turnaje v Pekingu. Aktuální světová osmička totiž prohrála s Anhelinou Kalininovou, hráčkou ze třetí desítky žebříčku WTA. A „odborníky“ za klávesnicí svým výkonem rozhodně nepotěšila. 

„Zlom si obě nohy!“ napsal jeden z anonymů do soukromé zprávy. „Jsi pouze kus ho*na. Nechápu, jak holka s minimem talentu mohla vyhrát grandslam,“ dodal další z agresorů. Naprosto zoufalá česká tenistka pak k příspěvku pouze dodala: „Je to tady znovu.“

Značný důkaz toho, že v tenisovém prostředí se nejedná o žádnou ojedinělou záležitost. Rozmach sociálních sítí dává anonymním uživatelům skvělou příležitost k tomu se schovat za svou vlastní identitu a bezstarostně tak útočit na druhé osoby. A zejména v posledních letech se tento negativní fenomén rozšířil snad mezi všechny hvězdy královského sportu. 

Anonymita sociálních sítí

Urážet dnes slavné tenisty není vůbec těžké. Identita jednotlivých výtržníků je totiž v podstatě nedohledatelná, jelikož většina z nich vůbec nepíše zprávy ze svých účtů, ale využívá k tomu ty falešné. Jenže když vám taková aplikace Instagram dovolí si založit neomezené množství podobných účtů, pak se bohužel není čemu divit.

Simona Halepová
Trest za doping? Systém ničí kariéry nevinných lidí, brání Halepovou slavný kouč

A ať už jsou důvodem k těmto činům sázky, nebo pouze obyčejná lidská hloupost, z prostředí sportu jen tak nezmizí. Své už o tom ví například vyhlášený francouzský rebel Benoit Paire, jenž vzhledem k častým výsledkovým výkyvům pročítá hanebné komentáře na sociálních sítích téměř každý den. „Přestaň už s tím debilním tenisem“ nebo „Jsi to největší francouzské ho*no“. 

Podobné urážky se však daleko více řeší v ženském tenise. Na chování anonymů si v minulosti stěžovala už řada hvězdiček, včetně české zástupkyně Marie Bouzkové. Ta si před rokem po porážce na antukovém turnaji v Istanbulu musela přečíst i útoky na vlastní rodinu. „Modlím se za to, aby tvá matka zemřela,“ stojí v komentáři pod příspěvkem tenistky.