Favorizovaný český pár sice poměrně snadno získal první dva sety, jenže pak začali na kurtu dominovat jejich soupeři, kteří rychle vyrovnali. A euforie jim vydržela i v rozhodujícím pátém dějství. To ovládli 6:4 a završili tak senzační obrat.

„Je to zklamání. První dva sety to vypadalo, že by to mohlo být jednoduchý, ale třetí set nám utekl a od čtvrtého nám byli vyrovnaným soupeřem. Tohle jsme ale neměli dopustit,“ shrnul zápas Roman Jebavý, který v Davis Cupu prohrál i svoji druhou čtyřhru v kariéře. 

O vítězi barážového utkání mezi Maďarskem a Českou republikou definitivně rozhodnou nedělní dvouhry. V nich se nejprve představí jedničky Jiří Veselý a Maté Valkusz, následně duel uzavře utkání dvojek mezi Lukášem Rosolem a Zsomborem Pirosem.

Nominace se ale mohou změnit, přičemž otázkou je zejména start Veselého. Ten totiž v pátek překvapivě prohrál až se 419. hráčem světa Pirosem 6:3. 4:6, 6:4, 6:7 a 5:7. Rosol následně stav vyrovnal jasnou výhrou nad daviscupovým debutantem Valkuszem 6:1, 6:2 a 6:4.

Pokud výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila baráž zvládne, zajistí si v příštím ročníku Davis Cupu pozici mezi nasazenou dvanáctkou. V případě porážky by byl mezi nenasazenými a hrozil by mu silný soupeř.

Davis Cup čekají radikální změny

Davis Cup se v příští sezoně představí v novém dvoukolovém formátu. Na přelomu ledna a února bude hrát 24 mužstev kvalifikaci podle tradičního systému doma/venku, přičemž vítězové postoupí na finálový turnaj. Ten se bude v letech 2019 a 2020 hrát buď v Madridu, nebo v Lille.

Kromě dvanáctky kvalifikovaných týmů se finálového turnaje zúčastní i čtyři semifinalisté předcházejícího ročníku a dva týmy na pozvání. Náplň finálového turnaje budou tvořit dvě dvouhry a jedna čtyřhra, jež se odehrají v jeden den.