Kvitová letos zatím odehrála sedm turnajů. Jeden vyhrála (Sydney), dvakrát byla ve finále na Australian Open a v Dubaji. Minulý týden v Miami došla do čtvrtfinále, kde ji vyřadila pozdější šampionka Ashleigh Bartyová z Austrálie. Ta si ve finále poradila s Plíškovou, která jinak v tomto roce opanovala klání v Brisbane a na melbournském grandslamu došla do semifinále. To jsou ve vyrovnané konkurenci ženské tenisové špičky úžasné výsledky.

Čas na trénink

Bude to českým hvězdám takhle šlapat i na antuce? „V Americe jsem byla dlouho, ráda si teď odpočinu a začnu se připravovat na antukovou část sezony. První turnaj odehraju ve Stuttgartu (od 22. dubna, pozn. red.), takže mám dost času pořádně zatrénovat,“ uvedla Kvitová po svém vyřazení v Miami.

Loni na prašném povrchu získala hned dva tituly: v domácím prostředí pražské Stromovky a především v Madridu. Svou formu tehdy bohužel neprodala na grandslamovém Roland Garros, kde se předčasně loučila už ve třetím kole, ale s tím, jak je rozjetá, může útočit na triumfy na jakémkoli kurtu.

Co se týče Plíškové, na které je v této sezoně čím dál víc znát herní zlepšení pod novými trenérkami Rennae Stubbsovou a Conchitou Martínezovou, v minulosti jí to na antuce příliš nešlo. Vyhlášená ranařka opírala svůj tenis o dělové podání a na pomalém povrchu její zbraně tolik nevynikaly. To už je ale minulost.

„Abych pravdu řekla, docela se na antukovou sezonu těším,“ řekla Plíšková pro web WTA.

„Pořád to sice není můj nejoblíbenější povrch, ale na těch pár týdnů je to příjemná změna. Byla by nuda hrát všechny turnaje na tvrdých kurtech,“ dodala současná světová čtyřka (Kvitová je o jedno místo před ní).

Už předloni Plíšková překvapila postupem do semifinále Roland Garros, loni triumfovala na antuce ve Stuttgartu. „Musím teď hodně trénovat, protože přechod z tvrdého kurtu na antuku je dost obtížný. Musím si zvyknout, ale na druhou stranu to je šance zapracovat na některých jiných aspektech mé hry,“ povídala sedmadvacetiletá Češka.

Mladé naděje

Vraťme se ještě k žebříčku letošní sezony jak si na něm vedou další Češky? Už na 19. místo poskočila Markéta Vondroušová, která se v devatenácti letech dravě dere vzhůru. Čtvrtfinálovou účastí v Indian Wells i v Miami ukázala, že v budoucnu z ní klidně může být příslušnice top 10.

Nadějně si zatím vedou také další mladé Češky Marie Bouzková a Karolína Muchová, naopak za očekáváním zůstávala v prvních třech měsících Kateřina Siniaková (letos zatím až 116. místo). Ta ale stále zůstává v čele deblového žebříčku.