Šlo spíš o maličkosti. Kdyby Kateřina Siniaková s Lucií Hradeckou ve čtvrtek proti Švýcarkám zvládly čtyřhru tak jako v pondělí proti německému páru, byly by Češky v semifinále. A dál by se mluvilo o neporazitelnosti tuzemského tenisového válce.

„Mohly jsme mít trochu víc štěstí, třeba by se to obrátilo,“ mrzelo Hradeckou.

Barbora Krejčíková v Billie Jean King Cupu.
Slečna pod tlakem. Jsem zklamaná, nepomohla jsem týmu, klopila oči Krejčíková

Jednička Barbora Krejčíková se tentokrát nepotkala s ideální formou, prohrála oba své singly a kvůli tomu (stejně jako kvůli únavě) tentokrát scházela v deblu, kde se Siniakovou obvykle řádí jako tajfun.

Skvěle naopak hrála Markéta Vondroušová.

Stručně řečeno: rozdíl mezi úspěchem a nezdarem byl skutečně minimální. Přesto jde o zklamání. Vždyť Češky měly na své straně diváky, kteří jinak do O2 areny moc nechodí. Do karet jim hrál i program. Nemusely (jako většina ostatních týmů) nastoupit ve dvou dnech za sebou, mezi duely měly luxusní pauzu.

Prořídlé tribuny v O2 areně při závěrečné čtyřhře Češek s Německem.
Nadšení i rozčarování. Prázdné tribuny? To je propadák, ozvalo se na BJK Cupu

Pála: Vždy jsem byl proti tomuto formátu

Nový formát zkrátka domácím tenistkám příliš nesedl, nesrovnaly se s ním jako třeba Švýcarky. „Bylo to složité. Jak máte dvanáct týmů, které musejí trénovat, je to hodně rozházené. Museli jsme si zvykat, že jsme spolu přes den trávili mnohem méně času, než jsme byli zvyklí,“ řekl Pála.

Ten se netajil tím, že původní podoba Fed Cupu se mu zamlouvala víc. „Já byl vždycky proti tomuhle formátu,“ zdůraznil.

Jistě nelze mluvit o nějaké krizi. Vždyť české hráčky pod Pálovým vedením prohrály teprve pošesté od roku 2008 a pořád se můžou opírat o nesmírně silnou základnu. V Praze tentokrát nehrály matadorky Petra Kvitová a Karolína Plíšková, v nominaci se nedostalo třeba na Karolínu Muchovou či Marii Bouzkovou, dorůstá i nová generace nadějných teenagerek.

Tenistka Tereza Martincová.
Trpělivou bojovnici čeká další premiéra. Tenistka Martincová je nadšená

Mladé dámy, jako jsou například sestry Linda a Brenda Fruhvirtovy, Lucie Havlíčková či Linda Nosková před sebou mají – dle expertů – velké věci. Do dalších ročníků týmového klání je tedy rozhodně na čem stavět.

Dnešní los má určit, s kým se Češky utkají v kvalifikaci o další finálový turnaj BJK Cupu. Pála hlavně doufá, že se bude hrát v „normálnějších“ podmínkách. „Už se na to těšíme, snad to už bude jednodušší s cestováním a se vším, což je nejdůležitější,“ prohlásil nejúspěšnější kapitán v historii soutěže.