K obratu zavelel Jiří Veselý, který zvládl dramatický zápas proti Mátému Valkuszovi a po setech 6:7, 6:3, 6:2 a 6:4 srovnal stav utkání na 2:2.

„Ten zápas byl samozřejmě těžký. Od začátku jsem byl pod velkým tlakem, protože jsem věděl, že ten bod potřebujeme. První set mi úplně nevyšel, sice jsem hrál lépe než v pátek, ale soupeř hrál první dva sety výborně. Od třetího setu jsem cítil, že začíná trochu tuhnout a zápas jsem kontroloval. V závěru hrály roli obrovské nervy a jsem šťastný, že se mi to povedlo,“ shrnul Veselý utkání pro Českou televizi.

Za klíčový moment označila česká jednička soupeřův kiks ve druhém setu, kdy Maďar při brejkbolu na 2:2 poslal do sítě nahraný volej. „Do té doby hrál neskutečně, ale od chvíle, kdy zkazil tenhle míč, šla jeho hra výrazně dolů,“ uvedl Veselý.  Výsledek první nedělní dvouhry ovlivnila i skutečnost, že Valkusze viditelně limitovala zraněná noha. Dvacetiletý tenista chvílemi nedobíhal míče a zdálo se, že zápas vzdá, nakonec však ještě zabojoval.

Rozhodující bod přidal ve druhé nedělní dvouhře Lukáš Rosol, který se utkal se Zsomborem Pirosem. Za vítězstvím vykročil český tenista hned v úvodu zápasu, když první dva sety ovládl poměrem 6:4 a 7:6 (8:6). Ve třetím sice vedl už 5:1, nakonec ale vyhrál až po výsledku 6:3.

"Konec prvního setu zaskřípal, ale dohrál jsem to. Klíčový pro vývoj zápasu byl druhý set, který jsem utrhl. Soustředil jsem se, abych hrál kvalitně a vytvářel tlak, který nedokázal akceptovat," řekl třiatřicetiletý Rosol, který hrál třetí zápas ve třech dnech.

Čeští tenisté si výhrou v Maďarsku zajistili pozici mezi nasazenou dvanáctkou pro los kvalifikačního kola příštího ročníku Davis Cupu.

Ten se v příští sezoně představí v novém dvoukolovém formátu. Na přelomu ledna a února bude hrát 24 mužstev kvalifikaci podle tradičního systému doma/venku, přičemž vítězové postoupí na finálový turnaj. Ten se bude v letech 2019 a 2020 hrát buď v Madridu, nebo v Lille.

Kromě dvanáctky kvalifikovaných týmů se finálového turnaje zúčastní i čtyři semifinalisté předcházejícího ročníku a dva týmy na pozvání. Náplň finálového turnaje budou tvořit dvě dvouhry a jedna čtyřhra, jež se odehrají v jeden den.