Tomáš Berdych, Adam Pavlásek i Lukáš Rosol se kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi z různých důvodů omluvily. Český kapitán tak musel pro první kolo nového ročníku Davis Cupu povolat i dva nováčky - Jana Šátrala a Zdeňka Koláře.

Problém v tom neviděl. „Mladší kluci se stejně do budoucna musí do týmu zabudovat. A nejlépe co nejrychleji," uvedl Navrátil. Tušil však, že v oslabené sestavě porazit na domácí půdě Australany bude velmi těžké. "Ale chceme překvapit," dodal.

Čtěte také: Navrátil nováčky v Davis Cupu vítá: Mladí se musí do týmu zabudovat

I když si přál, aby před sobotní dvouhrou byl stav nerozhodný 1:1, páteční vývoj ho zklamal. Veselý i Šátral své zápasy prohráli a Češi jsou blízko baráže. "Jeli jsme sem s cílem zkusit překvapit. Abychom byli stále ve hře potřebovali jsme stav 1:1," řekl Radiožurnálu český kapitán. 

Veselý zklamal, Šátral bojoval

Popel na hlavu si sypal především Veselý, který nečekaně padl s australským debutantem. "Ten zápas byl od prvního do posledního míče jedna velká křeč. Předvedl jsem standardní výkon a to je bohužel málo," byl přepadlý Veselý, který je na žebříčku o 11 míst výše než jeho přemožitel.

První kolo Davis Cupu:Austrálie - ČR 2:0
Japonsko - Francie 0:2
Německo - Belgie 1:1
Argentina - Itálie 0:2
Chorvatsko - Španělsko 1:1
Srbsko - Rusko 2:0
Kanada - Velká Británie 0:1 

Co se stalo? Veselý byl ze začátku viditelně svázaný nervozitou a na skvěle bránícího Thompsona marně hledal zbraň. Jenže i v dalším průběhu zápasu se česká jednička špatně pohybovala a v kombinaci se 46 nevynucenými chybami neuhrála ani set.

Naopak Šátral mohl jen překvapit. Jenže Kyrgios byl na šestadvacetiletého debutanta až moc velké sousto. "Jednoznačný zápas. V každém setu jsem přišel hned na úvod o podání a toho jsem se chtěl vyvarovat," uvedl Šátral. " Za šanci jsem samozřejmě rád, nechal jsem tam vše, co šlo," dodal.

Čtěte také: Šátral debut v senzaci neproměnil: Dobrý pocit nemám. Jen esa mě neuteší

Čtyřhra bez Štěpánka

Pozornost českých fanoušků tak bude směřovat ke klíčové sobotní čtyřhře (hraje se od 2:00 SEČ). Prohra bude znamenat baráž, výhra naději. 

Jenže i před ní musí Navrátil řešit nepříjemnou komplikaci. Nemůže nasadit velezkušeného Radka Štěpánka. Osmatřicetiletého českého srdcaře trápí zranění. "Je z toho špatný. Při tréninku mu ruplo v zádech, musel dostat injekci," nechtěl kapitán riskovat další jeho zranění. Do deblu tak nasadí Veselého se Šátralem.

To Australané pošlou na dvorec v klubu Kooyong v Melbourne čerstvého vítěze Australian Open Johna Peerse a Sama Grotha. "Naši kluci budou hrát poprvé, nemají co ztratit," upozornil Navrátil.

Postará se nově složený český pár o překvapení?

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Davis Cup: Austrálie vs. Česká republika.Zdroj: Deník