Jezdil by sem tak rád, nebýt jedné "maličkosti". Španělský tenista nedokáže v Londýně navázat na staré dobré časy. Tady je seznam (ne)slavných porážek Rafaela Nadala v All England Clubu:

2012: druhé kolo a Lukáš Rosol.

2013: první kolo a Steve Darcis.

2014: čtvrté kolo a Nick Kyrgios.

2015: druhé kolo a Dustin Brown.

Každé vyřazení bylo pro experty šokující. Nadal nicméně vždy opakoval, že nebyl úplně v pohodě a z porážek nedělal tragédii.

Teď je to jiné. Rodák z Mallorky po čtvrtečním neúspěchu přiznal, že netuší, co od sebe má čekat. "Nevím, zda se ještě někdy vrátím do formy, kterou jsem měl v letech 2008 nebo 2010," prohlásil.

Právě tehdy slavil (jediné dva) tituly z Wimbledonu. Tehdy kraloval světu v podstatě kdekoliv a bral i olympijské zlato v Pekingu.

Ztracené sebevědomí

"Když už se mi nebude tolik dařit, pořád jsem tu hrál pětkrát finále a mám dvě trofeje, což není tak zlé," snažil se zlehčit svou situaci. Jaká je? Špatná. Po zranění a operaci slepého střeva je z formy.

"Je to smutná chvíle, ale život jde dál. Tohle není konec, nekončím," vzkázal.

Teoreticky může vypadnout z elitní desítky žebříčku ATP. V současné době mu patří desáté místo (jeho nejhorší postavení od roku 2005) a hodně zajímat ho budou výsledky francouzské dvojice za ním - Jo-Wilfrieda Tsongy (11.) a Gillese Simona (12.).

Jediné, co ho může těšit, jsou záblesky - jako třeba když vyhrál turnaj v Halle.

"Měl jsem dobrou přípravu, cítil jsem se dobře. Ne jako v předešlých letech… Myslel jsem si, že odehraju dobrý Wimbledon," dodal španělský tenista po prohře ve druhém kole.

Rada expertů? Co nejdříve získat zpět ztracené sebevědomí. "Je neuvěřitelné, jak křehké ho má čtrnáctinásobný vítěz grandslamů…" podotkl někdejší britský tenista Tim Henman.