Třicátý hráč světa Lehečka navázal na betonu ve Valencii na předchozí triumf Tomáše Macháče, který udolal Hong Song-čchana 7:6, 4:6, 6:2. Češi mohou postoupit v novém formátu Davisova poháru do vyřazovací části úplně poprvé. Před dvěma lety nestačili ve skupině na Velkou Británii a Francii. Definitivní jistotu mohou získat už po pátečním duelu Srbska se Španělskem.

Jiří Lehečka pomohl českému týmu k úvodnímu vítězství proti domácímu Španělsku.
Fantastický start českých tenistů. Na úvod Davis Cupu porazili domácí Španělsko

Stodevatenáctý hráč světa Macháč si pomohl deseti esy a zahrál 42 vítězných míčů. V Davis Cupu vyhrál šestý ze sedmi singlových zápasů. „První set byl velice náročný. Nemohl jsem soupeře brejknout a ani on mě. Od druhého setu jsem měl šance, které jsem nevyužil. Soupeř měl pak jedinou příležitost na mém servisu. Zahrál jsem ho opatrněji a on toho využil,“ řekl Macháč České televizi.

„Zahrál jsem to bohužel takticky blbě. Na třetí set jsem ale v sobě našel strašnou sílu. Začal jsem se soustředit na to, co mám hrát, abych ho porazil, a to se mi povedlo,“ doplnil Macháč, jenž svým vítězstvím nasměroval český výběr k druhému vítězství ve Valencii.

Šestá Lehečkova výhra v Davis Cupu za sebou

To světová třicítka Lehečka měl do duelu s Kwonem Sun-u suverénní vstup. Po dvou brejcích vedl brzy 5:1 a za 24 minut využil hned první setbol. Korejská jednička se ve druhém setu zlepšila a otočila nepříznivý vývoj ze stavu 3:4 na 5:4, Lehečka ale v jedenácté hře "brejkl" soupeře ještě jednou a ukončil duel prvním využitým mečbolem. Čtvrtfinalista letošního Australian Open vyhrál v Davis Cupu šestou dvouhru za sebou.

Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu.
Čeští tenisté jsou zpět mezi elitou Davis Cupu a varují: Už nejsme outsideři

Jednadvacetiletý talent si k vítězství pomohl čtrnácti vítěznými údery a zaznamenal pouze devět nevynucených chyb. Jeho soupeř jich v duelu zaznamenal šestnáct. „Do zápasu jsem vstoupil tak, jak jsem chtěl. Na kurtu jsem dominoval a byl jsem v tlaku. Ve druhém setu jsem bohužel neproměnil pár šancí, které mi soupeř dal, a on se poté zlepšil a hrál opravdu skvěle,“ přiznal po utkání Lehečka.

„Cením si toho strašně moc. Jedna věc je vyhrát zápas a porazit Španělsko nebo Koreu. Druhá věc ale je uspět bez ztráty zápasu. To je pro nás strašně moc cenné, protože víme, že se každý bod počítá. Proto i včerejší výhra kluků ve čtyřhře byla strašně cenná a byli jsme za ní šťastní,“ dodal rodák z Mladoboleslavska.

Poslední třetí a zároveň velice důležitý bod na české konto přidali Adam Pavlásek s Jakubem Menšíkem, kteří v závěrečné čtyřhře udolali duo Či-sung Nam, Min-kju Song 3:6, 7:6 a 6:4. „Každá výhra se počítá, speciálně tady v Davis Cupu. Je to příjemné zpestření. Není moc pěknějších momentů než zvítězit za náš národ a za naši vlajku,“ řekl v pozápasovém rozhovoru Pavlásek.

Tým kapitána Jaroslava Navrátila tak udolal Korejce jednoznačně 3:0 a už před sobotním utkáním proti favorizovanému Srbsku může být definitivně rozhodnuto o jejich postupu do vyřazovacích bojů.