Češi se mohou v novém formátu Davisova poháru probojovat do závěrečné vyřazovací fáze úplně poprvé. Před dvěma lety nestačili ve skupinové fázi na Velkou Británii a Francii. Ve čtvrtek se utkají ještě s Jižní Koreou a působení ve skupině C zakončí v sobotu duelem se Srbskem, k němuž se dnes připojil i čerstvý vítěz US Open Novak Djokovič.

Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu.
Čeští tenisté jsou zpět mezi elitou Davis Cupu a varují: Už nejsme outsideři

„Jsme na úrovni, kde je každá výhra strašně důležitá. Je neuvěřitelné, že se nám podařilo porazit Španělsko, navíc ve Španělsku. Je to první zápas, od kterého se můžeme odrazit k tomu, abychom třeba porazili i ty ostatní dva týmy. Nebo jeden další. To už se uvidí,“ řekl Lehečka v rozhovoru pro Českou televizi.

Tlak tam byl, přiznal hrdina Macháč

Dvaadvacetiletý Macháč potvrdil, že se mu v týmových soutěžích daří. Španěla Zapatu porazil za hodinu a pětatřicet minut a zvládl v Davis Cupu již pátý ze šesti singlových zápasů. Rodák z Berouna nepřišel v utkání ani jednou o servis a naopak soupeře dvakrát úspěšně brejknul.

„Přijel jsem sem později, ale od začátku jsem zde chytil rytmus. V rozehrávkách a na tréninku jsem hrál dobře. Do zápasu jsem šel se sebevědomím,“ řekl Macháč České televizi. „Atmosféra byla těžká, tlak tam byl. Diváci to vyburcovali a není to jako na ostatních turnajích. Je to vždy těžké. Jak ale mohu reprezentovat Českou republiku, tak se předvedu v dobrém světle, a za to jsem rád,“ doplnil Macháč.

Jakub Menšík
Menšík se v Americe namlsal. Může se to hodit do Davis Cupu, věří český mladík

Čtvrtfinalista letošního Australian Open Lehečka zahrál 25 vítězných míčů, pomohl si šesti esy a získal v Davis Cupu páté singlové vítězství za sebou. „Taktika, kterou jsme si s týmem stanovili, vyšla na výbornou,“ těšilo Lehečku. „Myslím, že si to ještě moc neuvědomujeme, ale není čas slavit, už zítra je další zápas,“ dodal rodák z Mladoboleslavska.

Lehečka sice v páté hře úvodní sady přišel o svůj servis, vzápětí se mu však vydařil rebrejk. V následné zkrácené hře už měl od začátku navrch a po hodině hry se tak mohl radovat ze zisku setu. Také ve druhém dějství se rozhodovalo až v koncovce, tentokrát se české jedničce podařilo získat klíčový brejk za nerozhodného stavu 5:5.

„Rozhodla moje aktivní hra od základní čáry a že jsem si byl v schopný v klíčových momentech pomoci servisem. To byla hlavní věc, která mě udržela v obou setech, navíc ani soupeře nepustila k moc šancím na returnu. Výhra je pro mě o to cennější, že se povedla tady ve Valencii v bouřlivé atmosféře s fantastickou podporou od našich diváků,“ zakončil Lehečka.

Třetí bod do tábora českého týmu poté přidali Adam Pavlásek s Jakubem Menšíkem, kteří tak upravili konečné skóre daviscupového zápasu proti Španělům na 3:0. Čeští tenisté doslova vydřeli triumf 5:7, 7:6 a 6:4 nad Marcelem Granollersem a Alejandrem Davidovichem Fokinou.