50:50. Tak vidí šance českého daviscupového týmu jeho kapitán Jaroslav Navrátil. „Čeká nás velice těžké utkání. Z hlediska jména se to tak nezdá, ale podle hráčů je to docela kvalitní soupeř. Navíc hrajeme na antuce. Po posledních zápasech ale věříme, že obstojíme a kvalifikujeme se do podzimního finálového turnaje,“ věří pětašedesátiletý kouč.

Mentální kouč Jan Mühlfeit (vlevo) s tenistou Jiřím Lehečkou.
„Nádražka“ a opičky v hlavě. Lehečka půjde do desítky, věří mentální kouč

Nejvýraznější tváří perspektivního mužstva je bezesporu Jiří Lehečka, který je čerstvým čtvrtfinalistou Australian Open. Životní výkon na grandslamu navíc katapultoval rodáka z Mladé Boleslavi až na 39. místo. „Byl to super měsíc. Moc jsem si ho užil, ale zase z toho nechci kdovíjak dlouho žít. Turnaj se mi povedl a dal mi spoustu zkušeností, teď však bude hlavní, abych si z něj něco vzal. Rád bych toho využil v dalších turnajích nebo v Davis Cupu. Když udržím pracovní morálku, můžu v těch výkonech pokračovat,“ říká pokorně Lehečka.

Problémy s teplem

Českou výpravu od pondělního příletu do portugalského městečka Maia trápily nepříznivé teploty. S těmi se svěřenci trenéra Navrátila museli potýkat v hale i na hotelových pokojích. Vše vyřešila domluva svazového šéfa Iva Kaderky, po které portugalská strana zajistila přímotopy. „Na kurtu už nebyla taková zima jako dřív. Stále to není ideální a víc než deset stupňů tam nebylo, ale pořadatelé slibují, že se budou snažit to zlepšit. Kluci trénovali i v šortkách a je to na dobré cestě,“ uvedl Navrátil.

Na místní poměry jsou v Portugalsku nízké teploty, které jsou doprovázeny silným větrem. Nepříznivé počasí by se ale mělo o víkendu umoudřit. „O víkendu má být tepleji, do haly přijdou lidi, takže se to ještě více vyhřeje. Pořadatelé se snaží a dělají vše pro to, aby byly oba týmy připravené a spokojené,“ uzavřel Navrátil.

Jiří Lehečka se raduje z životního postupu do čtvrtfinále grandslamu.
Český účet v Melbourne: Mládí ukázalo budoucnost, Plíšková zase našla sama sebe

Kromě Jiřího Lehečky do Portugalska odcestovali Tomáš Macháč, Vít Kopřiva, Adam Pavlásek a Jakub Menšík. Sedmnáctiletý Menšík je v týmu debutantem. Kromě pozvání celého týmu na společnou večeři se ale na víkendový program těší. „Beru to hlavně jako sbírání zkušeností a cítím, že to tak vnímají i ostatní. Na druhou stranu jsem ale rád, že mohu náš tým podporovat a trénovat s ním,“ říká rodák z Prostějova.

Loňského finalistu juniorky Australian Open loni pozval Novak Djokovič na společnou přípravu do Bělehradu. „Jednou za půl měsíce si napíšeme. Teď jsem mu pogratuloval k titulu na Australian Open. Vyhrát 22 grandslamů se nepovede jen tak někomu. Motivuje mě v každém turnaji, který vyhraje, nebo i v tom, jak se poučí z prohry,“ všímá si Menšík.