Největším tahákem finále mezi Prostějovem a Spartou byl duel českých hvězd Karolíny Plíškové a Petry Kvitové, který poprvé v kariéře ovládla Plíšková. „S Petrou jsem prohrála dvakrát, ale pokaždé to bylo těsné. Už je to pár let, ale teď bych otočila list, od té doby jsem se zlepšila. Podařilo se mi ji porazit, i když Petra proti Češkám hraje vždycky dobře,“ usmívala se v rozhovoru pro Českou televizi vítězka.

Ta v letošních extraligových bojích zvládla všechny své zápasy a potvrdila pozici nejlepší české tenistky. Duel s Kvitovou se rozhodoval ve třetí sadě, ve které Plíšková hned ve druhém gemu sebrala Kvitové podání a vypracovala si vedení 5:0. Pak sice Kvitová odvrátila tři mečboly a hrozbu kanára, ale v následném gemu už Plíšková nezaváhala a vyhrála třetí set 6:1.

Kvitová, která v minulosti pomohla k řadě titulům Prostějovu, tak tentokrát stála na straně poražených.

„Rozhodl asi můj první servírovací gem, který jsem neudržela. Pak už bylo těžké se vrátit do zápasu, Kája servírovala výborně. A ve třetím setu to už bylo náročné, brejkla mě moc brzo,“ řekla Kvitová, která k finále nastoupila na den přesně rok poté, co jí v prostějovském bytě přepadl neznámý útočník a způsobil jí vážné zranění ruky.

HISTORICKÝ ÚSPĚCH

Další bod Prostějova pak v souběžně hraném duelu vybojoval Slovák Jozef Kovalík. Jediný bodový úspěch pro Spartu v rámci finále zařídil překvapivě 883. hráč žebříčku ATP Matěj Vocel, který zaskočil o téměř sedm stovek výše postaveného Adama Pavláska.

Zbylí favorité Prostějova však nezaváhali a zásluhou výher Šafářové a Gomboše šel do vedení 4:1. V té chvíli Hanákům k desátému triumfu v řadě chybělo jen, aby Jiří Veselý zvládl koncovku utkání s Markem Jaloviecem.

Dramatické utkání nakonec Veselý dotáhl a Prostějov mohl začít slavit. „Je to úžasné, protože týmovky mi obecně zatím moc nešly. Jsem rád, že jsem to dotáhl do vítězného konce,“ oddechl si po náročné třísetové bitvě Veselý. „Desátý titul v řadě je fantastický úspěch, určitě se zapíše do historie. Dneska viděli všichni vynikající český tenis na obou stranách,“ pochvaloval si také kapitán Prostějova Jaroslav Navrátil.

TK Sparta Praha TK Agrofert Prostějov 1:5
Kvitová - Karolína Plíšková 4:6, 6:3, 1:6, Konečný - Kovalík (SR) 4:6, 4:6, Vocel - Pavlásek 6:2, 6:3, Siniaková - Šafářová 6:7(6), 4:6, Michnev - Gomboš (SR) 3:6, 3:6, Jaloviec - Veselý 6:7(5), 6:2, 4:6.