Z ryze sportovního hlediska si rozhodně zaslouží obrovský kredit. Teprve devatenáctileté rodačce z Moskvy Dianě Šnajderové se totiž před nedávnem povedl skutečně ojedinělý kousek, když se jako první hráčka od roku 1993 probojovala do elitní stovky žebříčku WTA jakožto tenisová „amatérka“. 

Ve Spojených státech taková nálepka přísluší hráčkám, které se svému sportu věnují pod záštitou univerzity, tudíž jim nemůže být přidělen statut profesionálních tenistek. Ruská naděje ovšem ukázala, že ani to nemusí být žádná překážka pro vstup mezi současnou tenisovou smetánku.

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová.
Je čas nakopat pár zadků, říká máma Svitolinová. Tenistka popsala hrůzy z fronty

Tím se však sklenice se superlativy na adresu Šnajderové definitivně vyprázdnila. Nyní otočme minci na druhou stranu a podívejme se na výjimečný příběh šikovné tenistky z malinko odlišného úhlu pohledu. Ten už bohužel příliš úsměvů na tváři nepřinese.

Změna občanství? Jsem proti, tvrdí ruská naděje

Do vypuknutí války na Ukrajině měla Šnajderová svůj domov v ruském hlavní městě. Poté však musela urychleně překopat veškeré plány a namísto putování po tenisových turnajích začala intenzivně hledat nový azyl. Ten našla po nějaké době v Severní Karolíně. Spojené státy se devatenáctileté naděje ujaly s otevřenou náručí, kromě ideálních podmínek pro živobytí i výkon sportu jí navíc zařídily místo na North Carolina State University. 

„Jsme extrémně nadšení a pyšní, že Dianu zařazujeme do našeho týmu. Je nejvýše žebříčkově postavenou a zároveň nejznámější hráčkou v historii programu,“ oplýval radostí před rokem v létě univerzitní trenér Simon Earnshaw. 

Česká tenistka Petra Kvitová v semifinále turnaje v Miami, 31. března 2023
Tenisté z Ruska? Na olympiádě by startovat neměli, má jasno Kvitová

Jenže původní scénář amerického snu na tenisových dvorcích se poměrně rychle proměnil v kruté vystřízlivění. Šnajderová sice začala oblékat trikot univerzitního mančaftu a americkou vlaječkou, nicméně na Rusko nedá dodnes dopustit. A navzdory ponuré náladě v zámoří kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině vypráví o své domovině v samých superlativech.

Na rozdíl od svých tenisových krajanek, které už od loňského léta pracují na změně občanství, se talentovaná teenagerka k něčemu podobnému rozhodně nechystá. „Trenéři mi říkají, že kdybych měla jinou národnost, přišlo by také více příležitostí. Protože Rusové zkrátka nejsou v oblibě. Často o tom diskutujeme, ale já jsem proti,“ řekla Šnajderová pro ruský web Championat. 

Ruská tenistka Diana Shnaiderová.Ruska Diana ŠnajderováZdroj: Profimedia

„Snaží se mě přesvědčit, ale jako člověk, který tolik let hraje za ruský národní tým, nemohu něco takového udělat. Byla jsem vychovávaná jako patriot,“ pokračovala někdejší dvojka juniorského světového žebříčku a mimo jiné i vítězka mládežnických grandslamů ve čtyřhře.

Rusko? Ta nejbezpečnější země na světě

Za poskytnutí azylu v Severní Karolíně je však i přesto nesmírně vděčná. „Mám to tady opravdu ráda. Lidem nezáleží na tom, jestli jste z Ruska. Chovají se k vám úplně stejně, i ve škole se mi každý snaží pomáhat,“ prozradila rodačka z Moskvy. „Ale když už se v rámci konverzace dostaneme k Rusku, tak se mě nejčastěji ptají, jestli je bezpečné tam žít. Vždycky odpovídám, že pro mě je to ta nejbezpečnější země na světě,“ dodala v rozhovoru pro ruský tisk.

Běloruská tenistka Aryna Sabalenková ve finále turnaje v Indian Wells, 18. března 2023.
Sabalenkové vadí nenávist kvůli válce na Ukrajině. Nic jsem neudělala, hájí se

Jenže proč zrovna místo v univerzitním mužstvu? Důvod je podle Šnajderové naprosto jednoznačný. A žádnou sympatii ke svým novým spoluhráčům v tom rozhodně nehledejte. „Nejdřív nám vzali vlajku, potom některé turnaje dokonce přestaly ruské tenisty zvát. Bylo to velmi stresující a já měla obavy, že jako ruská občanka nebudu vůbec moci hrát tenis,“ vysvětlovala své rozhodnutí aktuálně 94. hráčka světového žebříčku. 

A tak se za velkou louží pomalu píše dosti podivný příběh hrdé ruské patriotky. Milovnice Severní Karolíny, ale rovněž tradičního moskevského šašliku.