Když se to takhle shrne, nemá Novak Djokovič moc důvodů k nespokojenosti. Jenže všechno je jinak. Jeden z nejlepších tenistů všech dob prožívá nejbídnější období v kariéře. Vynechal půl loňské sezony, aby si vykurýroval zraněný loket, jenže návrat mu vůbec nevyšel.

„Já se snažím, ale prostě nic nefunguje. Nejde mi to. To je všechno,“ řekl zjevně rozladěný Djokovič novinářům na turnaji v Miami, kde prohrál hned svůj první zápas. Předtím v Indian Wells ztroskotal také v úvodním mači a vyřadil ho až 109. hráč světa, Japonec Taró Daniel.

KAM ZMIZEL ŠAMPION?

Nejde přitom jen o to, že Djokovič předčasně vypadl. To se občas stane i těm nejlepším. Důležitější je, jakým způsobem k tomu došlo. A tady je jádro pudla. Srbský chlapík na kurtu připomínal někdejšího ne-ohroženého šampiona jen vizáží. Jeho hra byla úplně jiná. Nervózní, plná nevynucených chyb. „Djokerovi“ scházel obvyklý břink a glanc.

„Z televize znám Djokoviče, který nikdy nekazí a míčky posílá přesně tam, kam chce. Tohle nebyl on,“ komentoval zápas Daniel. Navíc se zdálo, že Srbovi brzy došly síly. Přitom býval tenistou se snad největší fyzičkou na okruhu.

Co je tedy špatně? „Nevím. Uvidíme, co bude dál,“ vrtěl hlavou Djokovič. Částečně uznal, že návrat na kurty uspěchal. Loket ho prý v plné zátěži opět pobolíval, nemohl hrát naplno. A když se k tomu přidá nahlodaná psychika, trable jsou na světě.

AGASSI NEUDĚLAL NIC

O jeho zoufalém hledání cesty z krize svědčí i ne-ustálé turbulence v realizačním týmu. Už na konci roku 2016 se s Djokovičem po tříleté spolupráci a rostoucích neshodách rozloučil „superkouč“ Boris Becker. Loni pak tenista propustil svého dlouholetého trenéra Mariána Vajdu a další spolupracovníky. Místo nich najal slavného Andreho Agassiho. Tohle spojení je ale od minulého týdne také minulostí.

„Až příliš často jsme spolu nesouhlasili,“ řekl Agassi bez dalších podrobností pro ESPN. Spekuluje se o tom, že v Djokovičově týmu brzy skončí také Radek Štěpánek, který přitom se svým srbským kamarádem spolupracuje jen pár měsíců.

Proč experiment s Agassim nevyšel? Je zjevné, že bývalý excelentní tenista nemusí být nutně i stejně dobrý trenér. Pro Tennis World o tom dost nevybíravě promluvil Djokovičův krajan a úspěšný kouč Radmilo Armenulič.

„Agassi pro Novaka ne-udělal vůbec nic. Netušil, co má dělat. Nikdy nepracoval jako trenér a nevěděl, jak by měl Novakovi pomoct. To spíš on pomohl jemu, když ho zviditelnil jako kouče,“ myslí si Armenulič.

USPĚCHANÝ NÁVRAT

Možná jde o příliš drsné hodnocení. Zákulisní informace tvrdí, že Agassi se Štěpánkem na Djokoviče naléhali, aby návrat na turnaje ještě odložil, dokud nebude připravený opravdu na sto procent. Hráč si ovšem nedal říct.

„Když jdu na kurt, chci vždycky uspět. Jsem svobodný a sám se můžu rozhodnout, jestli budu hrát nebo ne,“ komentoval zakaboněný Djokovič zmíněné spekulace. Kde jsou ty časy, kdy ho zdobil úsměv od ucha k uchu a na tiskových konferencích rozpustile vtipkoval?

Má za sebou úctyhodnou kariéru, ve třiceti letech se mu ale ještě končit nechce. Stačí se ostatně podívat na Rogera Federera, v jakém věku lze vyhrávat grandslamy. Teď ovšem Djokovič hazarduje jak se svou tenisovou budoucností, tak se svou blyštivou pověstí.

Najde jeden z nejlepších sportovců světa cestu zpátky na výsluní?