Světová jednička touží definitivně stvrdit svoji hegemonii. Triumf na všech čtyřech grandslamech v jednom roce by mu zajistil tenisovou nesmrtelnost. Překážku pro sebevědomého Srba však představuje hned první turnaj z velké čtyřky v Melbourne. Na Australian Open mohou hrát jen očkovaní tenisté. No a Djokovič patří do skupiny těch, kteří odmítají vakcinaci proti covidu.

Švýcarský tenista Roger Federer opouští po čtvrtfinálové porážce zklamaně centrální dvorec Wimbledonu.
Boj s nepřízní osudu. Federer je stále zraněný, přesto doufá v poslední návrat

Obhájce titulu odmítl zveřejnit svůj očkovací status. „Neprozradím, jestli jsem očkovaný, nebo ne. Je to moje osobní věc," řekl s tím, že je proti povinnému očkování. „Měli byste mít svobodu se rozhodnout, co chcete dělat. V tomto případě, co si chcete dát do svého těla." Djokovič navíc oznámil, že si není jistý, zda bude v Austrálii hrát. Čas na rozhodnutí ještě má, turnaj startuje až 17. ledna.

Je však velmi pravděpodobné, že Djokovič se v Melbourne Parku přece jen představí. Čtyřiatřicetiletý šampion má totiž – kromě kalendářního grandslamu - šanci získat rekordní 21. titul z majoru. Tím by v počtu trofejí trumfnul svoje největší rivaly Rogera Federera a Rafaela Nadala, kteří mají po dvaceti trofejích a stal by se tak nejlepším tenistou v dějinách. A „jen“ kvůli očkovací povinnosti se o tuhle možnost nebude chtít nechat připravit.

„Novakovi stačí jeden titul, aby předčil ostatní. Nemyslím si, že by to chtěl přenechat někomu jinému," řekl ředitel jediného grandslamu na jižní polokouli Craig Tiley pro BBC. Šéf australského svazu se prý bavil se světovou jedničkou, ale neví, zda je očkován. „Novak vyhrál devětkrát Australian Open, jsem si jistý, že se chce dostat na deset,“ doplnil.

Pode Tileyho je v současné době 85 % profesionálních hráčů očkovaných. V době konání turnaje by mělo tohle číslo vzrůst nad 90 %. „Jeden nebo dva hráči mají lékařskou výjimku, která je v souladu se státními zdravotními pravidly Victorie. Tak by to mělo zůstat, protože tenisté by neměli být zvýhodnění ve srovnání s tím, čím prochází běžná komunita," řekl.

Čínská tenistka Pcheng Šuaj.
Falešné fotky, falešný e-mail? Tenisový svět tlačí na Čínu, ve hře jsou miliardy

Djokovič letos vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon, ale poslední krok neudělal. Ve finále US Open ho připravil o kalendářní grandslam Rus Daniil Medveděv, který vyhrál třikrát 6:4. Srb může být třetím tenistou v historii, který to dokáže. Doposud získal všechny grandslamy v jednom roce Australan Rod Laver, kterému se to povedlo hned dvakrát v letech 1962 a 1969. Už v roce 1938 slavil Američan Don Budge.