Světová tenisová jednička Novak Djokovič deklasoval v semifinále exhibičního turnaje v Abú Zabí Švýcara Rogera Federera 6:2 a 6:1. Zápas trval pouhých 44 minut. Podobně jasný průběh mělo i druhé semifinále mezi Španěly Davidem Ferrerem a Rafaelem Nadalem. Ferrer v něm světovou dvojku přehrál 6:3 a 6:2. Vítězové se utkají v sobotním finále.

Djokovič podle všeho setřásl vyčerpání, jež na něm bylo znát v závěru jeho životní sezony, během níž vyhrál tři grandslamové turnaje. Čtyřiadvacetiletý Srb od stavu 2:2 v prvním setu vyhrál devět gamů za sebou a Federer, jenž naopak v závěru roku zářil, na poslední chvíli odvrátil potupného "kanára".

"Je to skvělý start do sezony. Hrál jsem velmi dobře. Mám z toho opravdu radost," uvedl Djokovič. Naopak Federer se omluvil divákům za to, že zápas skončil tak rychle. "Zkoušel jsem všechno možné, ale nic nefungovalo. Novak hrál opravdu dobře," konstatoval Federer, který slíbil lepší výkon v sobotním duelu o 3. místo s Nadalem.

Španěl dnes potvrdil trápení z konce sezony a i kvůli bolesti v rameně nebyl světové pětce Ferrerovi vyrovnaným soupeřem. Podlehl mu teprve popáté z 18 vzájemných soubojů.

Ferrerovi pomohlo, že vstoupil do utkání čtyřmi získanými sadami v řadě, a získal potřebné sebevědomí. Nadal jen snížil na 3:5, pak na kurtu znovu dominoval Ferrer. Ten začal i druhý set vedením 4:0 a dovedl zápas ke snadné výhře.

"Rameno není perfektní, ale jde to. Už před turnajem jsem však věděl, že ještě nejsem připravený na to, abych porazil Ferrera, Djokoviče či Federera," přiznal Nadal. "Ale nejdůležitější je, že mohu strávit na kurtu hodiny bez toho, že bych riskoval zranění. Teď musím ještě potrénovat, abych byl připravený na turnaj v Dauhá. Tam budu v lepší formě," dodal.

ABÚ ZABÍ

Muži, dvouhra - semifinále: Djokovič (Srb.) - Federer (Švýc.) 6:2, 6:1, Ferrer - Nadal (oba Šp.) 6:3, 6:2.