Parádní sezona? Už před zápasem Djokovič říkal, že i kdyby nevyhrál, byl by to jeho životní rok. Vždyť získal tři grandslamové tituly a celkem jedenáct vavřínů. Sezonu ukončil s ojedinělou bilancí 82 výher a jen šest porážek. Za titul na Turnaji mistrů si připsal na konto 2,061 milionu dolarů (52,4 milionu korun), celkem si v sezoně vydělal na odměnách přes 20 milionů dolarů.

"Užívám si každý moment na kurtu. Naplňuji si všechny dětské sny. Díky vám všem, že byl letošní rok tak neobyčejný," řekl šťastný vítěz při slavnostním ceremoniálu a pogratuloval i Federerovi k dalšímu impozantnímu zápasu. "A teď už se těším na dva týdny dovolené se svojí ženou a synem bez tenisu," dodal.

Srb sice ve skupině s Federerem prohrál ve dvou setech, ale ve finále už opět ukázal svoji sílu.

Byl silný na returnu, téměř neomylný a Švýcar musel zahrát perfektní balon, aby na něj srbský hráč nedosáhl. Navíc světový hráč číslo 1 výborně podával a odvrátil oba brejkboly, které v utkání soupeři nabídl už v prvním setu. Sám vzal soupeři podání třikrát. Naposledy v desáté hře druhé sady poté, co Federer udělal při druhém mečbolu dvojchybu.

"Nikdy není legrace nevyhrát, ale je to lepší než nehrát vůbec," připomněl Federer loňský rok, kdy k finále proti Djokovičovi kvůli zranění zad nenastoupil. "V utkání bylo několik šílených výměn a jako většinou letos si Novak výhru zasloužil. Výborně, máš za sebou senzační rok," ocenil poražený Švýcar svého soka.

Bělehradský rodák poprvé triumfoval na Turnaji mistrů ještě v Šanghaji v roce 2008, další tituly získal v Londýně v letech 2012, 2013, 2014 a letos. Jedna výhra na Masters ho tak dělí od vyrovnání rekordu Federera, který zvítězil šestkrát.

Čtyřhru vyhráli jako pár první od zavedení skupin v deblu bez ztráty setu Jean-Julien Rojer a Horia Tecau. Nizozemsko-rumunský pár letos ovládl i Wimbledon a ukončil rok na prvním místě světa.

Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 7 mil. dolarů):

Muži, dvouhra - finále:
Djokovič (1-Srb.) - Federer (3-Švýc.) 6:3, 6:4.

Muži, čtyřhra - finále:
Rojer, Tecau (2-Niz./Rum.) - Bopanna, Mergea (8-Indie/Rum.) 6:4, 6:3.