Djokovič vstupoval do zápasu proti Thiemovi s lepší vzájemnou bilancí, vyhrál sedm z jedenácti střetnutí a i to dvanácté začal lépe. Hned při prvním podání soupeře získal brejk a nedlouho poté vedl už 3:0. Jenže tenhle počin o úspěchu srbského tenisty v první sadě nerozhodl. Thiem v sedmé hře zabojoval, Djokovič ji zakončil ranou do sítě a bylo to už jen 4:3 pro druhého nasazeného.

Vzápětí si Rakušan dokázal udržet vlastní podání a vyrovnat. Konec setu už ale patřil opět Djokovičovi, jemuž Thiem pomohl i dvojchybou a posunul ho k vítězství v úvodní sadě.

To však Djokovičovi k rychlému vítězství nepomohlo. Naopak, favorit utkání začal chybovat, čehož soupeř dokázal ve druhém setu využívat. Srb ve třetí hře vyrobil dvě dvojchyby, pak si při servisu šestadvacetiletého protivníka uhrál jediný míček a rázem prohrával 1:3. Jenže set dokázal Djokovič ještě zdramatizovat. Srovnal na 4:4, to ale bylo z jeho strany vše. V posledních dvou gemech si uhrál jen dva míčky a ztratil druhou sadu v poměru 4:6.

Třetí set byl ještě jednoznačnější záležitostí pro Rakušana, který jej vyhrál 6:2. Ve čtvrtém dějství si oba tenisté dlouho drželi podání, až jej jako první ztratil Thiem, následně Djokovič využil první setbol a srovnal na 2:2 na sety.

O osudu utkání a vítězi celého Australian Open nakonec rozhodl jediný brejk páté sady, ten získal Djokovič a stal se poosmé vítězem prvního grandslamového turnaje sezóny.