Djokovič byl po svém zadržení na letišti v Melbourne u soudu už jednou, když se odvolal proti svému nevpuštění do země. V pondělí uspěl, byl propuštěn a začal trénovat. Čekalo se na reakci ministra pro imigraci, který jediný ještě mohl pobyt neočkovaného Srba v zemi znemožnit. 

Hawke situaci několik dní přezkoumával, až přišel verdikt. "Dnes jsem využil svých pravomocí, abych panu Djokovičovi zrušil víza z důvodu ochrany veřejného zdraví a pořádku. Bylo to ve veřejném zájmu," uvedl v pátek autralský ministr pro imigraci. 

Srbský tenista Novak Djokovič při tréninku na na kurtu Roda Lavera v Melbourne Parku.
Vrátí se kauza k soudu? Djokovič má plán, pokud dojde na nejhorší

Znamená to, že Djokovič by měl co nejrychleji opustit Austrálii a navíc zřejmě bude mít tříletý zákaz vstupu. Může se ovšem také obrátit na soud a proti ministrovu rozhodnutí se odvolat. Otázka je, zda mu to pomůže ke startu na Australian Open: turnaj, na němž už devětkrát triumfoval, totiž začíná již v pondělí. 

Lži a pochybnosti

Djokovič chtěl zaútočit na rekordní 21. grandslamový titul, pod nohy mu však háže klacky jeho všeobecně známý odpor k vakcinaci proti covidu. Do Austrálie odletěl na základě výjimky z povinného očkování, to však u protinožců vzbudilo značný odpor veřejnosti.

Navíc se objevují čím dál vážnější pochyby, zda slavný Srb v žádosti nelhal. Zpochybněno bylo jeho tvrzení, že měl pozitivní test na covid 16. prosince (přičemž po tomto datu nedodržoval karanténu). V příletovém formuláři Djokovič navíc tvrdil, že posledních 14 dní necestoval, přitom se prokázalo, že letěl ze Srbska do Španělska. 

Srbský tenista Novak Djokovič při tréninku na na kurtu Roda Lavera v Melbourne.
Podváděl Djokovič? Test na koronavirus mohl být zmanipulovaný

Sám světový hráč číslo jedna k tomu uvedl, že šlo o "lidskou chybu" jeho agenta a rozhodně v tom nebyl úmysl. Otazníků se každopádně vyrojilo tolik, že Djokovičovou setrvání v Austrálii bylo čím dál méně pravděpodobné. 

"Pečlivě jsem zvážil všechny informace od ministerstva vnitra, pohraničních sil a pana Djokoviče. Prioritou naší vláda je ochrana hranic, zejména vzhledem k současné pandemii," uvedl ministr Hawke, na jehož verdikt se čekalo už od středy. 

Ke slovu přijde znovu soud

Djokovičovi právníci do pozdních hodin jednali se soudcem Anthonym Kellym o dalším postupu. K čemu se došlo? Tenista bude v osm hodin ráno melbournského času (tedy v pátečních 22 hodin našeho času) oficiálně vzat do imigrační detence, nebude ale muset na "hotel", kde strávil uplynulý víkend. V neděli ráno by měl na řadu přijít odvolací soud, u něhož Djokovičovi zástupci žádají o překlenovací vízum, aby mohl hrát na turnaji. 

Tenistka Renata Voráčová.
Strach a slzy. Voráčová po deportaci z Austrálie neví, kdy se k tenisu vrátí

Austrálie do té doby rodáka z Bělehradu nevyhostí, je ale otázka, zda se vše stihne vyřešit do začátku Australian Open. 

Podle Djokovičových právníků je za rozhodnutím o zrušení tenistova víza především strach vlády z nárůstu protiočkovacích nálad v Austrálii, což je podle nich "zjevně iracionální". Naopak premiér Scott Morrison řekl: "Australané toho během pandemie hodně obětovali a právem očekávají, že budeme chránit to, čeho se pomocí těchto obětí podařilo dosáhnout. Právě to dělá ministr svým rozhodnutím."

Zamotaný případ tak o víkendu čeká další dějství.