První hráč světového žebříčku do Melbourne dorazil ve středu kvůli obhajobě titulu na Australian Open, kde by mohl útočit na rekordní jednadvacátou grandslamovou trofej. Získal zdravotní výjimku z jinak povinného očkování, což u australské veřejnosti vyvolalo vlnu nevole.

Na letišti Djokovič narazil kvůli špatnému typu víza, které vstup s touto výjimkou neumožňovalo. Imigrační úředníci ho drželi na letišti a nakonec rozhodli, že musí ještě během čtvrtka opustit zemi, protože nepředložil potřebné doklady a nesplnil podmínky pro překročení hranice.

Srbský tenista Novak Djokovič
Neplatné vízum. Úřady nařídily Djokovičovi opustit Austrálii

Djokovič se s tím ale nesmířil a jeho právníci se snaží získat soudní rozhodnutí, které by mu umožnilo v Austrálii zůstat. Rozhodnout by se mělo v pondělí, je ale nejisté, zda tenista neodletí domů už dříve. První grandslam sezony začíná 17. ledna. 

Emoce eskalují

"Pravidla jsou pravidla," uvedl australský premiér Scott Morrison. Ten ještě ve středu tvrdil, že rozhodnutí o Djokovičově startu na turnaji je na státu Victoria (ten Srbovi pobyt povolil), o den později ale premiér ustoupil tlaku australské veřejnosti, která je výjimkou pro slavného sportovce rozhořčena. 

Opačné emoce panují v Srbsku. "Novak stal symbolem a vůdcem svobodného světa, světa chudých a znevýhodňovaných národů a lidí," prohlásil pro tamní média tenistův otec Srdjan, podle něhož australské úřady zacházejí se světovou jedničkou jako s kriminálníkem.