Dvě utkání, dvě porážky, ani jeden vyhraný set. Radek Štěpánek tenisovou veřejnost na závěrečném turnaji sezony rozhodně neuhranul.

Po nadějném výkonu proti Federerovi se náhradník za zraněného Andyho Roddicka postavil do cesty Gillesu Simonovi z Francie. A po více než hodině hry prohrál jednoznačně 1:6, 4:6.

Šanghaj tak opouští sedmadvacátý muž světového žebříčku bez jediného vítězství, Turnaj mistrů bude pokračovat bez něj.

Francouz si nyní musí počkat na výsledek druhého utkání Červené skupiny. Pokud chce nahlédnout do semifinále, musí jistý postupující Murray porazit Federera. Pokud uspěje "švýcarský expres", Simon má cestu mezi elitní kvarteto zavřenou.

Ve Zlaté skupině se o postupujících do semifinále rozhodlo už ve čtvrtek. První dvě postupová místa v tabulce vybojovali Novak Djokovič a Nikolaj Davyděnko.

Dlouhý jako Štěpánek

Stejně jako Radek Štěpánek ve dvouhře dopadl i český zástupce ve čtyhře. Deblista Lukáš Dlouhý s Indem Leandrem Paesem nedokázali vyhrát na Turnaji mistrů jediný set, natož zápas.

Poslední možnost, jak okusit vítězství, měl česko-indický pár ve svém závěrečném vystoupení proti Zimonjičovi s Nestorem. Ovšem suverénní srbsko-kanadská dvojice nenechala nikoho na pochybách, kdo je v současnosti ve větší pohodě. Lídři skupiny vyhráli hladce 6:1 a 6:4.

O druhé postupové místo si to v přímém souboji rozdali Poláci Fyrstenberg a Matkowski proti Björkmanovi s Ullyettem. Polští tenisté, kteří se do turnaje probojovali až jako náhradníci, uspěli v rozhodujícím super-tiebreaku a také se podívají do vyřazovacích bojů.

Pro šestatřicetiletého švédského veterána Jonase Björkmana bylo šanghajské klání poslední zastávkou na cestě se světovou elitou, po sezoně končí s profesionální kariérou.

Červená skupina, dvouhra: Simon (Fr.) - Štěpánek 6:1, 6:4.

Čtyřhra – Zlatá skupina: Nestor, Zimonjič (Kan./Srb.) – Dlouhý, Paes (ČR/Indie) 6:1, 6:4, Fyrstenberg, Matkowski (Pol.) – Björkman, Ullyett (Švéd./Zimb.) 6:2, 1:6, 10:6.

Konečné pořadí: Nestor, Zimonjič 3 výhry, 2. Fyrstenberg, Matkowski 2, 3. Björkman, Ullyett 1, 4. Dlouhý, Paes 0.