Stačí letmý pohled na statistické údaje. Češky letos (zatím) vyhrály celkem sedmnáct titulů, počítáme-li dvouhru, čtyřhru i mix. To je impozantní číslo, vždyť tenisová velmoc USA je na druhém místě se třinácti tituly. „Jsme prostě nejlepší,“ culila se Barbora Strýcová, když nedávno vyhrála čtyřhru na Wimbledonu a vyšvihla se v téhle kategorii do čela světového žebříčku.

Nadvláda českých žen nad zbytkem tenisové planety skutečně bije do očí. Vůbec nejde jen o letošek, stačí si připomenout šest fedcupových titulů z poslední doby.

Co je nejdůležitější: Strýcové, Petře Kvitové a Karolíně Plíškové neustále dorůstají neméně talentované a ambiciózní následovnice. Když se nedaří jedné, zazáří druhá, ať už je řeč o Markétě Vondroušové, Kateřině Siniakové, Karolíně Muchové či Marii Bouzkové. Čím to je, že se na prašné české antuce rodí stále nové hvězdy?

Infografika„Máme dokonalý systém dětské přípravy s výbornými trenéry od baby tenisu až po kategorii třináct čtrnáct let,“ říká dlouholetý šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. O pravdivosti jeho slov svědčí i následující historka. „Jednou se ptali prezidenta ITF Davida Haggertyho, kde je nejlepší tenisová výchova. I když je známo, že kvůli sporům o novou podobu Davis Cupu a Fed Cupu se navzájem moc nemusíme, přesto okamžitě řekl, že v Česku,“ popisuje Kaderka.

Není tedy divu, že mladičké Češky nedávno v Prostějově vybojovaly titul mistryň světa do čtrnácti let. Sestry Linda a Brenda Fruhvirtovy a Nikola Bartůňková dokázaly, že v srdci Evropy zraje nová generace budoucích šampionek. A i ony už musejí odpovídat, v čem jsou dámy z českých luhů a hájů tak výjimečné.

„Máme tu hodně dobrých hráček a díky tomu tady jsou i lepší a vyrovnanější turnaje. Také myslím, že hrajeme víc debla, než je zvykem jinde,“ povídala třináctiletá Bartůňková. V tom udeřila hřebík na hlavičku: z výše zmiňovaných sedmnácti titulů na okruhu WTA v roce 2019 jde hned jedenáct za vyhlášenými českými deblistkami.

Hvězdy motivují

Úspěchy Kvitové, Plíškové a spol. jsou pro jejich dospívající následovnice vzorem. Třeba Bartůňková na štvanických kurtech pravidelně potkávala Vondroušovou, holky Fruhvirtovy zase tenisově vyrůstají ve Stromovce na Spartě, kde se to tenisovými osobnostmi jen hemží. „Je fakt, že mladší generace vzhlíží k těm hráčkám z WTA, které nás motivují,“ popsala dvanáctiletá Brenda Fruhvirtová.

Její o dva roky starší sestra Linda, která platí za budoucí hvězdu i v celosvětovém měřítku, už třeba trénovala s českým fedcupovým týmem. Zvýšenou pozornost a očekávání příliš neřeší. „Pokud máme jednou v dospělosti hrát na nejvyšší úrovni, musíme se s větší pozorností vyrovnat,“ říká překvapivě zrale.

O budoucnost tak je zdá se postaráno. Má to ovšem i odvrácenou stránku: zatímco pro dívky (a jejich rodiče) je tenis volbou číslo jedna, mezi kluky mají jednoznačně přednost fotbal, hokej, basketbal a další sporty. „To je bohužel pravda, kluky sbíráme až někde ve třetí linii. I tak ale máme nadějné mladé hráče,“ upozornil Kaderka. Ženský tenis v každém případě prožívá „českou éru“. A ta ještě nekončí.