Rafael Nadal vyskočil jako čertík z krabičky, triumfálně zatnul pěst a vydal vítězný výkřik. Oči mu plály vzrušením, jako by právě vyhrál grandslam. Ale ne – španělský titán jen oslavoval povedený úder Dominika Thiema. Svého parťáka z týmu Evropy.

Nefalšované emoce, které prýštily jak ze světové jedničky, tak z dalších tenisových hvězd na obou lavičkách, docela výstižně charakterizovaly první hrací den Laver Cupu.

„Je to událost nejvyšší úrovně. Doufám, že tradice bude pokračovat. Je skvělé vidět hráče, jak se podporují a kolik mají energie,“ liboval si kapitán světového výběru John McEnroe.

EXHIBICE? ANI NÁHODOU

Že to bude jen exhibiční pinkání? Jak tenisté Evropy, tak jejich soupeři z výběru světa hned v pátek ukázali, že v premiéře nového turnaje půjde o mnohem víc.

„Člověk musí hrát pořád na nejvyšší úrovni, nesmí ani na chvilku polevit. Rozhodně to není exhibice, jak si někdo myslel,“ popsal své dojmy Marin Čilič, který pro „domácí“ evropský tým získal první bod. Podobně mluvili i další protagonisté.

O výjimečnosti akce v pražské O2 areně svědčilo skoro všechno. Davy natěšených fanoušků, toužících vidět na vlastní oči největší esa světového tenisu. Netradičně černý (či spíše tmavošedý) povrch kurtu. Široké úsměvy pohledných hostesek. A hlavně předváděná hra obou týmů.

FESTIVAL TIE-BREAKŮ

Hned úvodní dva singly nabídly napínavou podívanou a tenis vysoké úrovně. Čilič nejprve přestřílel dvakrát 7:6 amerického mladíka Francese Tiafoeho.

Rakušan Thiem si pak v ještě dramatičtějším duelu poradil s Johnem Isnerem. Rozhodnout nakonec musel super tie-break, jedna z novinek Laver Cupu. „Docela napínavé, co?“ culil se pak Thiem.

Stejně jako další tenisté si pochvaloval úroveň organizace a servisu. Spokojený byl také s atmosférou. „Přišla spousta lidí. Vždycky se lépe hraje před plnou halou,“ dodal rakouský tenista.

Dva tiebreaky rozhodly také večerní klání mezi Zverevem a Shapovalovem a opět se radoval evropský zástupce.

První bod pro tým světa pak získali Jack Sock s Nickem Kyrgiosem. Ti zdolali Rafaela Nadala s Tomášem Berdychem 6:3, 7:6 a 10:7.