České tenistky už znají své soupeřky pro víkendovou baráž Fed Cupu o postup do elitní Světové skupiny I. V izraelském městě Ramat Hašron totiž k rozlosování došlo už ve čtvrtek namísto obvyklého pátečního ceremoniálu, jelikož v Izraeli právě probíhá náboženský svátek.

Další překvapení se však čeští ani izraelští tenisoví fanoušci nedočkali.

Nehrající kapitán Petr Pála i jeho izraelský protějšek Oded Jakob potvrdili svá slova a do úvodních dvouher nasadili Lucii Šafářovou a Petru Kvitovou, i izraelskou jedničku Šahar Peerovou s Tziporou Obzilerovou.

„Postavil jsem to tak, aby se zápasy dvouher rozložily na tři hráčky. Izraelka Peerová Kvitovou nezná a Petra na ní může vletět a uvidíme, jak to dopadne,“ řekl Deníku Pála. "Jdu prostě na překvapení. Petra letos vyhrála zápasy s dobrými hráčkami, má určitě šanci,“ upřesnil.

Osmnáctiletá Kvitová tak v Izraeli nastoupí ke svému prvnímu zápasu ve dvouhře ve Fed Cupu. Zkušenosti s týmovou soutěží však má. V loňském roce nastoupila Kvitová s Barborou Záhlavovou-Strýcovou ke čtyřhře ve fedcupovém utkání ve Španělsku, kde prohrály.

V nedělní čtyřhře by se měla představit nejlepší česká deblistka současnosti Květa Peschkeová s nedávnou finalistkou turnaje v Estorilu Ivetou Benešovou. Na horké izraelské půdě bude o bod ze čtyřhry usilovat proti českému páru domácí dvojice Peerová, Julia Glušková.

Své rozhodnutí však oba kapitáni mohou ještě hodinu před nedělními zápasy změnit, a proto není vyloučeno, že k nedělnímu singlu proti Obzilerové nastoupí Benešová, která má v posledních týdnech ze všech čtyř českých reprezentantek nejlepší formu. „Je to velice pravděpodobné. Máme výhodu, že máme tři dobré singlistky,“ reagoval Pála.

V pátek je na programu ještě tvrdý trénink, ve kterém si všechny tři levačky (Šafářová, Benešová i Kvitová) vyzkouší hru proti pravákovi. „Petra s Luckou si zahrají v době začátku zápasů, aby si zvykly na počasí. Dají si singlový set a zahrají si i proti pravákovi, aby si zvykly na jeho servis,“ popsal Pála.

ČESKÁ REPUBLIKA:

Lucie Šafářová
Věk: 21
Umístění v žebříčku: dvouhra 40. (nejlépe 22.), čtyřhra 179. (173.)
Počet titulů: dvouhra 3, největší úspěch – vítězka turnaje v Gold Coast (2006).
Přítelkyně nejlepšího českého tenisty Tomáše Berdycha. Hraje levou rukou a vyznává velmi svižný a agresivní tenis. V posledních měsících ji sužovaly zranění.

Petra Kvitová
Věk: 18
Umístění v žebříčku: dvouhra 100. (98.), čtyřhra 665. (454.)
Počet titulů: dvouhra 0, největší úspěch – druhé kolo turnaje v Paříži. Vítězka 7 turnajů nižší kategorie ITF.
Talentovaná česká naděje, která překvapila tenisový svět, když v prvním kole turnaje v Memphisu porazila bývalou světovou jedničku Američanku Venus Williamsovou.

Iveta Benešová
Věk: 25
Umístění v žebříčku: dvouhra 95. (33.), čtyřhra 31. (26.)
Počet titulů: dvouhra 1, čtyřhra 3, největší úspěch – vítězka turnaje v Acapulcu (2004).
V posledních týdnech má nejlepší formu z kvarteta nominovaných hráček pro Fed Cup. V minulém týdnu se probojovala do finále antukového turnaje v Estorilu.

Květa Peschkeová
Věk: 32
Umístění v žebříčku: čtyřhra 5. (5.)
Počet titulů: dvouhra 1, čtyřhra 12, největší úspěch – vítězka deblu na turnaji v Dubaji a Moskvě.
Zkušená hráčka, která se probojovala ve čtyřhře i na Turnaj mistryň. Úspěchy sbírala i v singlu. Před třemi lety jí patřila 26. příčka na žebříčku WTA.

IZRAEL:

Šahar Peerová
Věk: 20
Umístění v žebříčku: dvouhra 18. (15.), čtyřhra 18. (16.)
Počet titulů: dvouhra 3, čtyřhra 3, největší úspěch – vítězka turnaje v Istanbulu.
Hráčka, která hraje defenzivní tenis. Dobíhá téměř všechny míčky. Ve fedcupovém utkání s Ruskem podporovala izraelské fanoušky v nepříjemném napodobování Marie Šarapovové, která si při úderech pomáhá silným křikem.

Tzipora Obzilerová
Věk: 35
Umístění v žebříčku: dvouhra 98. (75.), čtyřhra 337. (149.)
Počet titulů: dvouhra 0, čtyřhra 0.

Julia Glušková
Věk: 18
Umístění v žebříčku: dvouhra 743., čtyřhra 593.
Počet titulů: dvouhra 0, čtyřhra 0.
BOJE ČESKÝCH TENISTEK V IZRAELI MŮŽETE SLEDOVAT V ONLINE PŘENOSECH NA DENÍKU. SOBOTNÍ PROGRAM ZAČÍNÁ VE 13 HODIN SELČ, V NEDĚLI PAK VE 12.00.

(kra, ras)