Nadal totiž vítězstvím na Australian Open získal rekordní jedenadvacátý titul, čímž se v historickém pořadí osamostatnil na prvním místě před Švýcarem Rogerem Federerem a aktuální světovou jedničkou Novakem Djokovičem, jenž na kurtech v Melbourne nesměl nastoupit.

Zdroj: Youtube

Nadal se na začátku roku vrátil na kurty poté, co druhou polovinu minulé sezony zmeškal kvůli zranění chodidla. První set s turnajovou dvojkou Medveděvem, který byl po Djokovičově vyhoštění nejvýše postaveným hráčem v pavouku, jasně prohrál. Ve druhé sadě vedl Nadal 4:1 a pak ještě 5:3, ale do konce to nedotáhl a sada dospěla do zkrácené hry. I tu rozehrál Španěl lépe, když vedl 5:3. Jenže jeho vyzyvatel pak vyhrál čtyři míče za sebou a jediný set ho dělil od druhého grandslamového titulu.

Nadal rychlý konec nepřipustil. Začal hrát pestřeji, využíval kraťasy a třetí set získal pro sebe díky brejku v devátém gamu. Začal mít navrch. Ve čtvrté sadě brejknul ruského soupeře hned dvakrát a srovnal stav. To už bylo jasné, že se zápas protáhne přes půlnoc melbournského času. Zaplněná aréna Roda Lavera viděla v koncovce další zápletku. Nadal utekl do vedení s brejkem a za stavu 5:4 vedl při svém servisu 30:0, ale udělal dvojchybu a Medveděv mu pak servis sebral.

Nevěřícný úsměv 

Neradoval se dlouho, v jedenáctém gamu ho španěl brejknul zpět a a druhou šanci už využil. Když volejem proměnil mečbol, bylo vidět na jeho tváři dojetí i nevěřícný úsměv. Zápas z 0:2 na sety otočil poprvé po patnácti letech. Naposledy se mu to podařilo proti Rusovi Michailu Južnému v osmifinále Wimbledonu 2007.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se radují z triumfu ve čtyřhře na Australian Open 2022.
Poprvé ztratily set, ale ani to je nezlomilo. Krejčíková a Siniaková slaví titul

"Pro mě je to prostě úžasné. Upřímně, před měsícem a půl jsem nevěděl, jestli budu moci ještě znovu hrát tenis. Bezpochyby je tohle jeden z nejemotivnějších měsíců v mé tenisové kariéře. Ta obrovská podpora, jaké se mi v posledních třech týdnech dostalo, zůstane v mém srdci po zbytek života," řekl Nadal na kurtu bezprostředně po výhře.

Rodák z Mallorky vyhrál Australian Open podruhé, od jeho posledního triumfu uplynulo třináct let. Má reálnou šanci zaútočit na dvaadvacátý titul, protože další grandslam se koná na jeho oblíbené antuce v Paříži, kde zvítězil třináctkrát.