České tenistky hrají po úvodním dnu finále Fed Cupu s Ruskem v Moskvě 1:1 na zápasy. Po vítězství Petry Kvitové 6:2, 6:2 nad Marií Kirilenkovou prohrála v druhé dvouhře Lucie Šafářová s domácí jedničkou Světlanou Kuzněcovovou 2:6 a 3:6.

O držitelkách trofeje pro rok 2011 se v Olympijské hale rozhodne v neděli. Nejdříve v 11:00 nastoupí Kvitová proti Kuzněcovové a pak Šafářová proti Kirilenkové. Do závěrečné čtyřhry jsou nahlášeny páry Květa Peschkeová, Lucie Hradecká a Anastasia Pavljučenková s Jelenou Vesninovou. Oba kapitáni ale mohou nominace ještě změnit.

Šafářová začala souboj s Kuzněcovovou svázaná nervozitou. Neklid české dvojky demonstroval hned první game, v kterém sice vedla 30:0, ale pak své podání soupeřce darovala po dvou dvojchybách a dvou nevynucených chybách. Zkušená Ruska, už trojnásobná vítězka Fed Cupu, nejistotu české hráčky vycítila a trestala.

Šafářová po čtvrt hodině prohrávala 0:4. Kuzněcovová ji ničila takticky, chvilku držela míč ve hře, aby Šafářová kazila, a když Češka jen vracela míč, tak najednou nebezpečně přitvrdila, přešla do útoku a ukázala své kvality na síti. Šafářová sice trochu vyrovnala hru, odvrátila tři setboly, ale první set už nezachránila.

"Nechytla jsem začátek, byla jsem trošku nervózní a dělala jsem spoustu zbytečných chyb. Strašně jsem chtěla přinést ten bod, což bylo asi trošku svazující. Potom jsem už hrála dobře, ale už jsem to nedokázala otočit," řekla Šafářová.

Na začátku druhého setu si Šafářová prohrála po dlouhém gamu opět podání, ale vzápětí dokázala vzít Rusce servis a vedla 2:1. Obrat se ale nekonal. Dobře naladěná Kuzněcovová se nenechala rozhodit a Šafářová střídala slibné míče s chybami.

Čtyřiadvacetiletá Šafářová ztratila podání opět v páté a v deváté hře druhé sady a zápas se ocitl v troskách, i kvůli třiceti nevynuceným chybám. Po dvaaosmdesáti minutách hry Češka při prvním mečbolu nedosáhla na úder Kuzněcovové.

Šafářovou prohra mrzí

"Čekala jsem, že (Kuzněcovová) bude pod tlakem, když prohrávají 0:1, ale byla jsem překvapena, jak byla v pohodě a vyburcovaná. To, co jsem si neuhrála, to mi nedarovala. Zahrála spoustu výborných míčů, až jsem ji musela zatleskat. Nemůžu říct, že jsem si to pokazila sama, k chybám mě donutila," připustila Šafářová. "Mrzí mě to. Když se strašně chce a nepovede se to, tak to mrzí. Ale budu se snažit zítra si spravit chuť," dodala.

Šance Kuzněcovové proti české jedničce Kvitové nechtěla odhadovat. "Petra je na koni, hraje výborně, velmi rychle, nedělá žádné chyby a dneska výborně podávala," pochválila Šafářová spoluhráčku. Jestli se Kvitová hned od počátku v tomto stylu pustí proti ruské jedničce, zápas může vypadat naprosto jinak než duel Šafářové.

"Obě jedničky své zápasy vyhrály zaslouženě," připustil kapitán Petr Pála, podle kterého šance na vítězství stále zůstávají padesát na padesát, a to nedělní zápasy budou nejspíše vyrovnanější. Věří však, že Kvitová i v neděli zopakuje svůj dnešní výkon.

Pála nevyloučil, že v neděli by jeho ruský protějšek Šamil Tarpiščev mohl nasadit proti Šafářové Anastasii Pavljučenkovovou a Kirilenkovou přiřadit do čtyřhry k Vesninové. Ale nad taktikou si míní lámat hlavu až poté, co ke změnám případně dojde.

Kvitová rozdrtila na úvod Kirilenkovou

Petra Kvitová splnila očekávání a rozehrála vítězně boj tenisek o triumf ve Fed Cupu. Světová dvojka porazila Marii Kirilenkovou v Olympijské hale v Moskvě suverénně dvakrát 6:2.

"Jsem ráda, jak jsem to zvládla. Nemyslela jsem si, že to bude až takhle lehké, ale vypadá to jen podle skóre. Hodně jsem si pomáhala servisem a i díky němu zápas zvládla," řekla Kvitová v České televizi. "Je to určitě dobré pro mne a pro celý tým. Věřím, že vedení 1:0 nás posílí a Lucka ještě otočí zápas," přála Kvitová před českými novináři Šafářové, která mezitím ztratila první set proti Světlaně Kuzněcovové.

Jednadvacetiletá Kvitová povzbuzená triumfem na Turnaji mistryň se pár minut rozjížděla. Prohrála v úvodu pět výměn za sebou, ale brzy se dostala do pohody a na kurtu dominovala. Stejně jako minulý týden v Istanbulu ji zdobil agresivní styl plný rychlých míčů, které doplňovala úspěšnými náběhy k síti. Navíc výborně podávala.

Na hru Kvitové neměla 27. hráčka světa Kirilenková odpověď. Od stavu 1:2 v první sadě vyhrála rodačka z Fulneku sedm her v řadě a rozhodla o výsledku. Navíc Kvitové perfektně vycházela i volba Jestřábího oka - čtyřikrát rozhodlo pro českou hráčku jen pár milimetrů. "Musím přiznat, že tam bylo i štěstí. Takové kousky, které jsem měla, to není jen tak," usmála se. I proto v jen zpola zaplněné hale slavila za hodinu a deset minut početná skupina českých fandů první bod pokřikem: "Petra! Petra!".

Kvitovou dal dohromady tým

Kvitová v týdnu před zápasem léčila lehké nachlazení a necítila se stoprocentně fit. Do zápasu ale nastoupila s odhodláním porvat se o první bod. "Když jdete na kurt a víte, že se od vás bod čeká a bojujete za Českou republiku, tak vám nemůže nic stát v cestě. Když se necítíte komfortně, tak to musíte vybojovat," řekla Kvitová. "Realizační tým mě dal dobře dohromady, abych mohla podat dnešní výkon," ocenila.

Kvitová potvrdila roli favoritky i svou letošní halovou a fedcupovou formu. Pod střechou se radovala z dvacátého vítězství a v soutěži družstev z páté výhry, přičemž hořkost porážky nepoznala.

Ale před novináři protestovala proti všeobecnému očekávání, že jako týmová jednička určitě obstará pro tým dva body. "V tenise jdete nahoru, dolů a nikdy nevíte, co vás potká," řekla. "Jsem jednička a něco se ode mne čeká. Ale doufám, že teď, co jsem udělala bod, tak ten tlak opadne a že holky přidají další body," poznamenala.

Do hry nastoupily české hráčky nakonec bez náušnic ve tvaru českých lvů. Už při tréninku totiž zjistily, že o náušnice zadrhávají řetízky. "Tak jsme usoudily, že je lepší hrát v pohodě", vysvětlila Kvitová.

Finále tenisového Fed Cupu v Moskvě:

Rusko - ČR 1:1 po sobotních dvouhrách
Kirilenková - Kvitová 2:6, 2:6, Kuzněcovová - Šafářová 6:2, 6:3.