Tak to platilo dlouhá léta. Dnes už je to ale minulost, kterou ze sebe Mezinárodní tenisová federace (ITF) setřásla jako obtížný hmyz. Nedávno schválený nový formát Davis Cupu totiž z letošních barážových utkání udělal cosi, co je jen o stupínek výš než nenáročný pouťák.

ZÁPAS O NIČEM

Týká se to i zápasu českých tenistů s Maďarskem, který včera začal na budapešťské antuce. „Když to řeknu trochu hloupě, tak o nic nejde,“ konstatoval nedávno kapitán Jaroslav Navrátil. Jeho rozčarování se nelze divit. Není to tak dávno, co český tým dovedl ke dvěma daviscupovým titulům. A teď? Duel o ničem.

„Celý tým chce samozřejmě vyhrát, ale zápas nebude mít takový náboj,“ věděl Navrátil předem. Těžko mu nedat za pravdu. Pokud Češi (podle očekávání) nad nezkušeným soupeřem zvítězí, budou nasazeni pro losování kvalifikace příštího ročníku. To je jistá výhoda, ale nijak oslnivá.

Kvalifikace se na přelomu ledna a února zúčastní 24 týmů, vítězové postoupí na nově zavedený finálový turnaj. Čeští tenisté ovšem do kvalifikace s největší pravděpodobností proniknou i v případě, že v Maďarsku prohrají. Do karet jim totiž hraje postavení v žebříčku.

KOUZLO JE PRYČ

Málo platné, barážový duel v Budapešti je pikantní asi jako maďarský guláš bez papriky. Kritizují to i nedávní čeští hrdinové v bojích o proslulou salátovou mísu. „Kouzlo Davis Cupu je pryč,“ posteskl si Tomáš Berdych. Jeho dlouholetý parťák Radek Štěpánek dokonce emotivně mluvil o vraždě tradiční soutěže.

Není pochyb, že ITF to vidí jinak, od finálového turnaje osmnácti týmů na neutrální půdě si slibuje víc peněz, vyšší sledovanost a dramatičtější podívanou.

Uvidí se za rok, baráž v Maďarsku je ale pro české tenisty chmurným loučením za kláním, ve kterém slavili nezapomenutelné úspěchy. Alespoň si v Davis Cupu naposledy užijí duely na tří vítězné sety…