Neočkovaný Novak Djokovič má za sebou rušné dva týdny. Během nich se po příletu do Melbourne dvakrát ocitl v detenci a dvakrát mu byla zrušena víza. Jednou uspěl s odvoláním u soudu, podruhé už ale ne. Páteční výrok ministra pro imigraci Alexe Hawka tak platí. 

Nedělní jednání přineslo jasný výsledek: všichni tři soudci se jednomyslně shodli na tom, že Djokovič představuje riziko a musí být z Austrálie deportován. V minulosti přitom rodák z Bělehradu slavil právě na zdejší půdě své největší triumfy - Australian Open opanoval už devětkrát. 

Novak Djokovič při tréninku v Melbourne.
Djokovič přišel o víza, Australian Open se mu vzdaluje. Chce ale znovu k soudu

Podesáté se mu to nepovede. "Jsem mimořádně zklamaný rozhodnutím soudu zamítnout mé odvolání proti ministerskému rozhodnutí zrušit mi víza," uvedl Djokovič ve stručném prohlášení. "Teď potřebuji trochu času, abych si odpočinul a vzpamatoval, než se k tomu dále vyjádřím."

Pozornost mu byla nepříjemná

První grandslam sezony začíná už zítra a nejlepší hráč světa se měl utkat se svým krajanem Miomirem Kecmanovičem. Místo Djokoviče se nakonec dočká velké šance italský tenista Salvatore Carosu (150. místo na žebříčku ATP), který neuspěl v závěrečném kole kvalifikace.

Změny v rozlosování na posledních chvíli jsou na grandslamech poměrně obvyklé, stává se i to, že se odhlásí nasazená jednička. Bývá to ale především kvůli zranění. Deportace světové jedničky z dějiště turnaje je něco nevídaného. 

Rafael Nadal.
Nadal se opřel do Djokoviče: Kauza mě unavuje, nikdo není důležitější než turnaj

"Všechna ta pozornost, která na mě byla v uplynulých týdnech upřená, mi není příjemná. Doufám, že se teď všichni budou konečně soustředit na tenis a na turnaj, který miluju," řekl Djokovič, jehož případ prý podle australské vlády mohl v zemi rozdmýchat protiočkovací nálady. 

Australská kauza je, zdá se, u konce. Ale co bude dál? Je jasné, že Djokovič se očkovat jen tak nenechá, tento postoj je u něj součást hlubšího přesvědčení. Pandemie ale nezmizí. Bude se podobný cirkus opakovat před každým grandslamem? Jak bude srbský velikán cestovat po turnajích a jak se změní způsob, jakým se na něj dívá veřejnost?

Novak Djokovič slaví triumf v Paříži.
GLOSA: Proč vlastně Djokovič odmítá očkování? Miliardář věří své mystické cestě

Ukázalo se totiž, že Djokovič během celého procesu několikrát lhal, či se přinejmenším dopouštěl zavádějících výpovědí. Pochybnosti panují ohledně jeho údajného pozitivního testu na covid z loňského prosince a prokázalo se, že "Djoker" nedodržoval karanténu a nepravdivě vyplnil imigrační formulář (před letem do Austrálie totiž cestoval ze Srbska do Španělska, i když tvrdil opak). 

To všechno zanechá na pověsti jednoho z nejlepších tenistů všech dob těžko zhojitelné šrámy.