Titul nemají. I tak je to pro Česko výborná vizitka. Lucie Hradecká a Kateřina Siniaková postupem do finále závěrečného grandslamu sezony potvrdily, že světový tenis má další elitní ryze český pár.

Od newyorského triumfu úspěšného páru H+H (Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková) už sice uplynuly čtyři roky, nyní má ale český fedcupový tým další trumfy v rukávu.  

Před rokem pozdvihla slavnou trofej pro vítězky čtyřhry nad hlavu aktuální světová jednička Lucie Šafářová. Titul vybojovala po boku Bethanie Mattekové-Sandsové. Letos se však musela česká hvězda porozhlédnout po "nové" parťačce. Její americká kolegyně a velká kamarádka se totiž na červencovém Wimledonu vážně zranila.

A tak Šafářová pro závěrečný grandslam sezony opět spojila síly se svou krajankou Barborou Strýcovou, se kterou před rokem získala v Riu olympijský bronz. A že jim to spolu klape, předvedly i v New Yorku. Český pár dokráčel až do semifinále.

Ještě lépe se však dařilo jejich krajankám Hradecké a Siniakové. V cestě do finále neztratily ani set a navíc v semifinále vystavily stopku právě Šafářové se Strýcovou.

Nasazené sedmičky, které tvoří pár teprve od letošního roku, si výborně sedly. Zkušenosti dvaatřicetileté Hradecká a dravost o jedenáct let mladší Siniakové se náramně doplňují. V probíhající sezoně si společně zahrály už pětkrát finále. Zatím všechny, včetně dnešní bitvy o titul, prohrály. Zcela jistě ale neřekly poslední slovo.

V dnešním newyorském finále proti nim stále velezkušená matadorka. Český pár se musel sklonit nad členkou tenisové Síně slávy, někdejší singlovou i deblovou světovu jedničkou Martinou Hingisovou. Ta letos na US Open získala už druhý titul po sobotním triumfu ve smíšené čtyřhře. Dnes slavila po boku Číňanky Chan Yung-jan a radovala se tak už ze svého 25. grandslamového titulu.

„Dva tituly ve dvou dnech. Měla jsem jich třiadvacet, jako Michael Jordan, ale 25 zní mnohem lépe,“ usmívala se šestatřicetiletá Hingisová, která má i šest grandslamových titulů v singlu. Před dvaceti lety, ve svých šestnácti letech, uspěla na kurtu Arthura Ashe po vítězství nad Venus Williamsovou. „Byl to neskutečný pocit.  Obě jsme tehdy byly teenagerky, které tu hrály poprvé. Vrátit se sem po dvaceti letech, je nádherná cesta,“ dodala rodačka z Košic.

Švýcarsko-čínský pár připravil Hradeckou a Siniakovou o cennou trofej už podruhé. Stejně dopadlo i finále na prestižním turnaji v Indian Wells.