Začalo to nevinně. Při rozhovoru po postupu do třetího kola padla otázka ohledně četnosti testování na turnaji poté, co se objevil první pozitivní případ u Francouze Uga Humberta, který musel do karantény. „Já se teď testovat nemusím, protože jsem právě prodělal koronavirus,“ šokovala svou odpovědí světová šestka.

To ale byla jen předehra. Rubljov před prvním grandslamem roku onemocněl covidem, i přes pozitivní test se ale dostal do Melbourne.

Barbora Krejčíková na Australian Open 2022.
Rozpálený kurt, pálící soupeřka. Krejčíková se nesložila a je v osmifinále

„Když jsem letěl do Austrálie, byl jsem stále pozitivní. Ale nebudu lhát, úroveň covid SS (skóre závažnosti) byla velmi nízká a nebyla nebezpečná. Bylo mi umožněno vstoupit do země, navíc jsem byl více než deset dní v karanténě,“ vysvětil čtyřiadvacetiletý Rus.

Po příjezdu si musel udělat antigenní test, který byl negativní, a tak už nemusel podstoupit PCR test. „Možná by ještě ukázal stále pozitivitu… Ale už nejsem nakažlivý a nebezpečný. Od doby, co jsem byl nemocný, si už nedělám PCR test.“

Kritika od hvězdného Zvereva

Rubljov svým vyjádřením ještě více rozvířil debatu ohledně nebezpečí šíření koronaviru mezi hráči na turnaji. Jeho krajan Alexander Zverev se obává, že covid má více hráčů. „Máme dovoleno chodit na jídlo ven, můžeme si dělat, co chceme, takže si myslím, že je přirozené, že covid dostane více lidí,“ narážel Rus na nedostatečná opatření v Melbourne Parku.

Novak Djokovič.
Rekordní titul pro Djokoviče? Bez očkování před ním budou padat závory

„Docela dost hráčů covid mělo, když přijeli, a myslím, že dost hráčů to má teď. Netestujeme se, takže si myslím, že kdybychom se nechali testovat, bylo by pravděpodobně více pozitivních případů než nyní.“

Světová trojka si tak vytvořila vlastní bublinu, aby se ochránila před omikronem. „Nikam nechodím, ani na jídlo. Pohybuju se jen mezi hotelem a kurty, vlastně jsem si vytvořil svoji bublinu. Nechci riskovat, naopak dělám všechno pro co nejlepší výsledek.“

Krejčíková se bojí nakažení

Stejně je na tom i Barbora Krejčíková, která se pozastavuje nad absencí povinného PCR testování. „Z nákazy mám obavu, takže bych uvítala oficiální PCR testování. Radši nikam nechodím, z areálu jezdím rovnou na hotel,“ svěřila se po postupu do osmifinále.

Všichni účastníci musejí být plně očkováni a denně si dělat antigenní samotesty. „Testujeme se s trenérem každý den, doufám, že to dělají všichni.“

Srbský tenista Novak Djokovič při tréninku na na kurtu Roda Lavera v Melbourne Parku.
Kauza Djokovič. Srbský prezident mluví o štvanici, expert o kariéře na hraně

Šéf Tennis Australia Craig Tiley zažívá těžké týdny. Po deportaci Djokoviče čelil výzvám k rezignaci, teď je pod palbou kritiky ze strany samotných tenistů. „Pokračujeme nejen v testovacím programu, ale také ve fyzickém distancování a nošení masek. V hráčském prostoru můžete vidět, že všichni hráči mají masky nasazené,“ oponoval Tiley.

„Neustále hráčům připomínáme hygienu a jak zůstat v bezpečí. Nejen kvůli sobě, ale i vůči lidem ve Victorii, protože to byl náš cíl od začátku,“ reagoval první muž australského tenisu.