Prostějovský turnaj tak hned v prvním kole přišel o svoji největší hvězdu. Druhý nasazený Radek Štěpánek naopak roli favorita zvládl, po výsledku dvakrát 6:0 postoupil do druhého kola.Fernando Verdasco

Když naposledy Verdasco startoval na turnaji kategorie challenger, psal se rok 2007. Tehdy doma v Segovii dokázal Španěl celý podnik ovládnout a zvedl nad hlavu trofej pro vítěze. Po pěti letech se bývalá světová sedmička nechala zlákat na prostějovský UniCredit Czech Open. Tentokrát jeho představení na turnaji nižší kategorie skončilo neslavně.

Tenista, který před měsícem dokázal na modré antuce v Madridu porazit Rafaela Nadala, nestačil na slovenského kvalifikanta Semjana, který momentálně ve světovém žebříčku figuruje na 1166. pozici.

ČTĚTE TAKÉ: Marek Semjan: Ten, který vyřadil Verdasca

„Měl jsem hodně zranění, zlomené zápěstí, natážená třísla, neměl jsem dobrou fyzičku," vysvětloval dojatý čtyřiadvacetiletý Slovák, který se přes noc zapsal do paměti tenisových příznivců, kteří o něm nikdy neslyšeli.

A o Semjanovi neměl zřejmě ponětí ani sám Verdasco, který v první sadě zápasu hraného pod zataženou střechou prostějovského centrálního dvorce ztratil dvakrát servis. Úvodní set tak překvapivě putoval na konto slovenského hráče po výsledku 6:4.Marek Semjan

Ten měl i ve druhé sadě navrch, v tiebreaku byl blízko ukončení zápasu a šokujícímu postupu do druhého kola. Verdasco, který byl mohutně podporován prostějovským obecenstvem, se však nevzdal a zkrácenou hru otočil na 7:5.

Třetí sada? Jako na Houpačce

Rozhodující sada, která přinesla maratonské výměny a nejhezčí tenis, byla jako na houpačce. Oběma hráčům se příliš nedařilo na servise. Oba si dvakrát vyměnili podání a za stavu 4:5 servírovala světová šestnáctka na udržení v utkání. Semjan si ale vypracoval mečbol, který za něj Verdasco proměnil dvojchybou.

Senzace byla po dvou a tři čtvrtě hodinách boje na světě.

SLEDUJTE ZPRAVODAJSTVÍ Z CZECH OPEN: Czech Open na webu a jako bonbónek na Twitteru redaktora Prostějovského deníku!

„Byl to nejlépe postavený hráč, jakého jsem zatím porazil," vyprávěl Semjan po vítězství 6:4, 6:7 a 6:4.

„Cítil jsem, že se s ním dá hrát. V minulém roce jsem tu potrápil Južného, takže jsem si letos celkem věřil. I když jsem prohrával, tak jsem si říkal, že se dá vyhrát," prohlásil Semjan.

Nejvýše postaveným hráčem prostějovského turnaje tak zůstává Radek Štěpánek. Ten si v utkání prvního kola hladce poradil s Danaiem Udomchokem z Thajska, kterému nadělil dva kanáry. Zápas trval pouhých 42 minut.

„Byl to pro mě nezvyklý výsledek, už nevím, kdy jsem naposled vyhrál zápas dvakrát 6:0. Ale jsem rád, že to takhle probíhalo," uvedl Štěpánek, který by se ve druhém kole mohl střetnout s prostějovským Jaroslavem Pospíšilem.

Jeho utkání bylo za stavu 3:1 v rozhodující sadě pro domácího hráče přerušeno pro déšť a dohrávat se bude ve středu.

Ze hry je osmnáctiletý prostějovský talent Jiří Veselý, který v zápase s Garcíou-Lópezem vzdoroval přes dvě hodiny, ale nakonec padl ve dvou sadách.

UniCredit Czech Open v Prostějově (dotace 106 500 eur, antuka)

Dvouhra – 1. kolo:

Štěpánek (2-ČR) – Udomchoke (Thaj.) 6:0, 6:0, García-López (7-Šp.) – Veselý (ČR) 7:6 (5), 6:3, Semjan (SR) – Verdasco (1-Šp.) 6:4, 6:7 (5), 6:4, Odesnik (USA) – Ignatik (Běl.) 6:2, 6:1, Estrella (Dom. rep.) – Kukuškin (4-Kaz.) 2:6, 6:4, 7:5, Čapkovič (SK) – Volandri (It.) 6:4, 6:2.

Čtyřhra – 1. kolo:

Škoch, Y. Wang (ČR, Thaiw.) – Burnström, Marx (1-Švé., Něm.) 4:6, 7:6 (2), 10:4.

Středeční program:

Centrální dovrec – 11.00: Mayer (3-Něm.) – Odesnik (USA), Hájek (ČR) – Čapkovič (SK), Pospíšil (ČR) nebo Cipolla (It.) – Štěpánek (2-ČR), García-López (7-Šp.) – Červenák (SK) nebo Ilhan (Tur.).

Kurt 1 – 10.00: Pospíšil (ČR) – Cipolla (It.) 4:6/6:3/3:1, Janowicz (Pol.) – Darcis (5-Belg.), Semjan (SK) – Mertl (ČR) nebo Souza (Braz.), Cipolla, Volandri (It.) – Hájek, Pospíšil (ČR).

Kurt 2 – 10.00: Mertl (ČR) – Souza (Braz.) 6:4/1:0, Gabašvili (Rus.) – Estrella (Dom.), T. H. Yang (Taiw.) – Michon (Fra.) nebo Montaňes (6-Šp.), Gabašvili, Odesnik (Rus., USA) – Monroe, Stadler (USA, Něm.).

Kurt 7 – 10.30: Červenák (SK) – Ilhan (Tur.), Ebelthite, Peers (Aus.) – Muňoz de-la Nava, Ramirez Hidalgo (Šp.), Rosol, Souza (ČR, Braz.) – Parrott, Zelenay (4-USA, SK), Bednarek, Charroin (3-Pol., Fra.) – Darcis, Menendez (Belg., Šp.) 3:5.