Své nedělní třicátiny oslavila v letadle. „Všem děkuju za blahopřání,“ vzkázala Petra Kvitová během letu směr Indian Wells. Dvojnásobná wimbledonská šampionka se už společně s kompletní tenisovou špičkou těšila na tamější monstrakci.

Klání v jižní Kalifornii patří mezi nejprestižnější položky v turnajovém kalendáři, ostatně ne nadarmo se mu říká „pátý grandslam“. Jenže letos se tam ani Kvitová, ani nikdo jiný o bohatě dotované tituly neutká. Pořadatelé včera k překvapení mnohých oznámili, že ostře sledovaný turnaj se ruší, respektive odkládá na neurčito.

Důvod? První potvrzený výskyt nákazy novým typem koronaviru v oblasti. Podle úřadů by konání tak velké akce představovalo neúnosné zdravotní riziko.

Tratit budou všichni 

„Jsme samozřejmě velmi zklamáni, že se turnaj neuskuteční, ale zdraví a bezpečí místní komunity, fanoušků, hráčů, zaměstnanců i všech ostatních je věc prvořadé důležitosti,“ uvedl bývalý tenista Tommy Haas, ředitel turnaje v Indian Wells. Zároveň dodal, že se pokusí najít pro konání oblíbené akce nový termín.

InfografikaZdroj: DeníkBude to mít ovšem hodně těžké. Tenisová sezona je už tak dost nabitá, navíc přes léto je v jižní Kalifornii až nelidské vedro. Spíš se tak zdá, že letos se Indian Wells musí bez turnaje obejít. Podle Haase se prý diskutovalo i o možnosti hrát za zavřenými dveřmi bez přítomnosti diváků, toto řešení však bylo zamítnuto. Nezbývá než začít sčítat ztráty.

„Ty budou určitě vysoké a tratit budou všichni. V tuto chvíli to ale není o penězích. Padlo správné rozhodnutí,“ prohlásil Steve Simon, výkonný ředitel ženského profesionálního okruhu WTA. Toho teď čekají další a další starosti, protože hrozba koronaviru pravděpodobně výrazně ovlivní další průběh sezony.

Výstižně to vyjádřil britský deblista Jamie Murray na Twitteru: „Turnaj zrušili po prvním potvrzeném případu nákazy v oblasti. V Miami, kde se má hrát další turnaj, je nakažených mnohem víc. Potom se koná Monte Carlo přímo u hranic se severní Itálií. A co Řím? A co French Open? A co Wimbledon?“

Ano, o konání dalšího významného turnaje v Miami se začalo diskutovat prakticky okamžitě. Podle Simona a dalších funkcionářů se zatím nic nemění. „Náš záměr je hrát podle plánu. Uvidíme, jak se situace za další dva týdny vyvine,“ řekl šéf WTA. Na Floridě už přitom dochází k rušení hudebních festivalů a dalších masových akcí.

Míčky v rukavičkách

Tenisový svět zatím hrozba koronaviru příliš dramaticky neovlivnila, rušit se musely jen některé menší akce ve východní Asii či v Itálii. Jak se ale nákaza šíří, začínají být v ohrožení vrcholy jarní antukové sezony v Monte Carlu, Madridu a v Římě, stejně jako samotný grandslam French Open. Vedoucí činitelé organizací ATP a WTA tak zatím alespoň vymýšlejí způsoby, jak zdravotní rizika minimalizovat.

Je libo příklady? Dětští podavači míčků musejí mít rukavice, zároveň už mají zakázáno podávat hráčům ručníky nebo pití. Tenisté nesmějí podávat ruce fanouškům stejně jako věnovat jim po zápasech použité osušky, trička, potítka a podobně.

Víceméně zakázáno (či alespoň citelně omezeno) je teď i rozdávání autogramů: hráč si už nesmí vzít od diváka třeba fixu či balonek, aby se na něj podepsal. „Všichni jsme zatím v Indian Wells a rozhodujeme se, co budeme dělat dál. Jsem smutný z toho, co se teď ve světě děje. Snad se brzy podaří najít řešení,“ uvedl Rafael Nadal, který zrušením turnaje přišel o možnost sesadit Novaka Djokoviče z postu světové jedničky.

A to je další věc: nekonáním akce přicházejí tenisté a tenistky nejen o peníze, ale také o body do žebříčku. Už to může ovlivnit další průběh sezony. Třeba Djokovič, který loni brzy vypadl a neobhajoval tak skoro žádné body, si mohl výrazně polepšit. Naopak loňský šampion Dominic Thiem nyní přijde o plných 1000 bodů a nemůže s tím nic udělat.