Srbská tenistka Ana Ivanovičová obhájila vítězství na Turnaji šampionek na Bali a získala jedenáctý titul v kariéře. Bývalá světová jednička oslavila nedělní 24. narozeniny výhrou nad Španělkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou 6:3 a 6:0.

Za jediný letošní triumf inkasovala Ivanovičová prémii 210.000 dolarů a získala 375 bodů do žebříčku WTA. "Skvělé. Povedlo se mi odehrát dokonalý zápas, skoro jsem nekazila a udržela koncentraci celou dobu, i když jsem si jednou sedla na její židli," libovala si Srbka, jejímž dosavadním maximem letos byly semifinálové účasti v Birminghamu a Carlsbadu.

Před zápasem přitom měla obavy o své rameno. "Včera začalo opravdu hodně bolet. Rozdala jsem pár autogramů a pak už jsem ani nemohla psát. Snažila jsem se hrát krátké výměny. Jsem pyšná, jak jsem to zvládla," řekla Ivanovičová po hladké výhře nad Medinaovou-Garriguesovou, které nevyšel útok na třetí letošní titul.

V utkání o třetí místo zvítězila Ruska Naděžda Petrovová nad Slovenkou Danielou Hantuchovou, která v zápase nahradila zraněnou Němku Sabine Lisickou. Petrovová vyhrála 6:2, 5:7, 6:0.

Turnaje šampionek se zúčastnilo šest nejlepších letošních vítězek turnaje WTA, které se nekvalifikovaly na Turnaj mistryň, a dvě hráčky na divokou kartu. Mezi ně patřila i Ivanovičová, která svůj předchozí titul získala právě loni v Indonésii. Příští tři roky se bude Turnaj šampionek konat v Sofii.

Federer získal v Basileji už pátý titul

Švýcarský tenista Roger Federer vyhrál popáté turnaj v rodné Basileji. Bývalý první hráč světa v dnešním finále porazil Japonce Keie Nišikoriho 6:1, 6:3 a připsal si druhý titul v sezoně.

Federer triumfem ve svém 98. finále na okruhu ATP navázal na basilejské tituly z let 2006, 2007, 2008 a 2010. Třicetiletý Švýcar si na svém prvním turnaji od US Open připsal celkově 68. titul v kariéře, ale po lednovém vítězství v Dauhá teprve druhý v sezoně.

"Z výhry tady mám vždycky krásný pocit. Byl to skvělý týden. Postupně jsem se zlepšoval a to nejlepší jsem si schoval na dnešek," řekl Federer, jenž si pochvaloval dlouhý odpočinek po newyorském grandslamu.

"Už dlouho jsem se necítil tak dobře fyzicky. Jsem v jiné fázi kariéry než mladí kluci. Musím se soustředit na to, co vyhovuje mému tělu, hlavě a rodině a myslím, že jsem se rozhodl správně," řekl ke svému volnějšímu programu.

Příští týden se Federer představí na turnaji série Masters v Paříži, kde nikdy nedošel dál než do semifinále. "Jsem hladový a nažhavený, přesně tak, jak v této fázi sezony potřebuju," dodal Švýcar, jenž bude koncem měsíce obhajovat loňský triumf na Turnaji mistrů.

Nišikori ve finále nedokázal navázat na výkon ze semifinále, ve kterém v sobotu vyřadil světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče. Jednadvacetiletý Japonec v Basileji také v prvním kole porazil sedmého hráče světa Tomáše Berdycha. "Byl na mě dneska moc dobrý. Snažil jsem se předvést to nejlepší, ale nedovolil mi to," vysekl svému přemožiteli poklonu Nišikori.

BASILEJ (Švýcarsko)

Muži, dvouhra - finále:
Federer (3-Švýc.) - Nišikori (Jap.) 6:1, 6:3.
Muži, čtyřhra - finále:
Čtyřhra - finále: Llodra, Zimonjič (1-Fr./Srb.) - Mirnyj, Nestor (2-Běl./Kan.) 6:4, 7:5.

VALENCIE (Španělsko)

Granollers (Šp.) - Mónaco (Arg.) 6:2, 4:6, 7:6 (7:3).
Muži, čtyřhra - finále: M. Bryan, B. Bryan (1-USA) - Butorac, Rojer (USA/Niz. Ant.) 6:4, 7:6 (11:9).

BALI

Ženy, dvouhra - finále: Ivanovičová (Srb.) - Medinaová-Garriguesová (Šp.) 6:3, 6:0,
Ženy, svouhra - o 3. místo: Petrovová (Rus.) - Hantuchová (SR) 6:2, 5:7, 6:0.