Zatímco o něco slavnější krajanky Krejčíková s Kvitovou a Plíškovou už dávno opustily věhlasný londýnský areál, pražská rodačka s úsměvem na tváři proplouvá grandslamovým pavoukem jako naprosto spokojená ryba ve vodě. 

Česká tenistka Marie Bouzková se raduje z postupu do čtvrtfinále Wimbledonu, 3. července 2022.
Fantazie na Wimbledonu! Bouzková zdolala Garciaovou a je poprvé ve čtvrtfinále

Na kurtu byste od ní možná čekali vypjatá vystoupení plná emocí, namísto toho jste zápas od zápasu svědky tenisové vernisáže se špetkou elegance a vytříbenosti. Pozorovat Marii Bouzkovou v akci je doslova pohlazením po duši. A je jedno, jestli zrovna vyhrává nebo ne. 

Pohled na třiadvacetiletou dívenku zkrátka člověku dodává neuvěřitelnou dávku pohody. Když se nedaří, promluví si v duchu sama se sebou a jde prostě dál. Na nějaké projevy zklamání, nedej bože emoční výlevy, ji neužije. A když se naopak daří, stříká z ní pozitivní energie na všechny světové strany. 

Marie Bouzková si letos ve Wimbledonu zahraje poprvé v kariéře čtvrtfinále grandslamu.Marie Bouzková si letos ve Wimbledonu zahraje poprvé v kariéře čtvrtfinále grandslamu.Zdroj: ČTK/AP/Alastair Grant

Maruška? Velká oblíbenkyně mezi tenistkami

Po úspěšném osmifinále proti Francouzce Garciaové rozdávala úsměvy doslova na počkání a navzdory obrovskému vyčerpání pobavila tribuny londýnského dvorce číslo 2. „Je to krásný pocit, ale vlastně ani nechápu, jak jsem se sem dostala,“ pousmála se a zamávala divákům. 

Pro českou naději, která kromě pobytu za mořem trénuje také doma v areálu pražské Sparty, je to dosud největší úspěch v tenisové kariéře. A už v úterý bude moct ve čtvrtfinálové bitvě proti světové dvojce Tunisance Džabúrové posunout dosavadní maximum zase o kousek dál. 

Petra Kvitová na Wimbledonu.
Kvitová bojovala na Wimbledonu navzdory zranění: Brala jsem prášky proti bolesti

Mezi tenisovými fanoušky už možná teď vede 1:0 na sety. A nejen mezi nimi. Skromnost a poctivost Bouzkové obdivují i ty největší vrstevnice z tenisových šaten. Ne náhodou obdržela třiadvacetiletá kráska před dvěma lety cenu Karen Krantzckeové pro nejoblíbenější a nejférovější hráčku na okruhu. 

Tenisem se zkrátka baví a ve většině vypjatých situací navíc dokáže potlačit i své vlastní ego. Vlastnost, která by mimo jiné slušela i několika dalším slečnám ze seznamu tenisové smetánky. Čím dalším si však věčně veselá blondýnka vysloužila pověst čisté a ničím neposkvrněné duše? 

Kuriózní studium univerzity na Floridě

O pozornost si totiž neříká jen svým pohledným stylem hry založeným na poctivé defenzívě, ale mnozí okamžitě zbystří také při pouhém nahlédnutí pod pokličku soukromí české tenistky. Život, který žije Marie Bouzková, se od ostatních tenistek v lecčem hodně liší. 

Tak třeba kolik byste na okruhu WTA našli tenistek, které si mimo dvorce úspěšně splnily i své studijní povinnosti? Odpověď bude jednoduchá. Bouzková je prostě unikát. A když letos na jaře úspěšně zakončila tříleté bakalářské studium se zaměřením na sportovní marketing na univerzitě v Indianě, tenisoví nadšenci nevěřili vlastním očím. 

Ačkoliv příliš času ve škole nestrávila, patřila mezi klenoty prestižní americké univerzity. „Ve škole jsem byla celkem dvakrát. Na promocích jsem pak řadu svých profesorů viděla úplně poprvé v životě,“ zavzpomínala na originální zakončení studia. 

Kromě toho mluví skvěle několika cizími jazyky, pravidelně se přesouvá mezi domovy na Floridě a v Praze. Ráda cestuje, když zrovna není v turnajovém zápřahu, podniká dobrodružné výlety po světě a taktéž si libuje v neobyčejných koníčcích. Je zkrátka ženou, která do svého života nudu rozhodně jen tak nepustí. 

Výměna trenéra prospěla

Dlouho spolupracovala se španělským koučem Cristianem Requenim, teprve nedávno se však rozhodla pro radikální změnu a angažovala do svého týmu bývalého parťáka Radka Štěpánka Theodora Devotyho. Rovněž rodáka z oblasti Pyrenejí.  

A jak se zdá, tak i tato kooperace roste jako jarní kvítí už od samého počátku. „Potřebovala jsem prostě jenom nový impulz. Zatím nám to klape skvěle a věřím, že to takhle půjde i nadále,“ prozradila novinářům po jedné z výher na londýnské trávě. 

Současný kouč Marie Bouzkové Theodor Devoty (vlevo) spolupracoval rovněž s talentem Sebastianem Kordou.Současný kouč Marie Bouzkové Theodor Devoty (vlevo) spolupracoval rovněž s talentem Sebastianem Kordou.Zdroj: ATP Tour

Jediné, co ji tak v současné chvíli může malinko mrzet, je letošní travnatý ročník bez udělování jakýchkoliv bodů. Nebýt toho, udělá už nyní Bouzková ve světovém žebříčku životní posun do elitní čtyřicítky. Jako symbolická náplast jí tak alespoň zůstane pohádková finanční odměna v hodnotě několika milionů korun. 

Novak Djokovič.
Gentlemanství, nebo tichá dohoda? Wimbledon obchází covid, test ale není povinný

O to však třiadvacetileté rodačce z Prahy ve finále vůbec nejde. Dokázala sama sobě, že tvrdá práce přeci jen nosí kýžené ovoce. To je pro blonďatou princeznu možná úplně nejvíc. A srdce českých tenisových fanoušků už zase plesají radostí.