Už jako dítě míval problémy s chováním. Časté výbuchy vzteku nakonec vedly Daniila Medveděva k tomu, že si najal psychologa, aby s ním na bouřlivém temperamentu pracoval. Jeho tenisové kariéře to nepochybně prospělo. Pořád ale platí, že se na kurtu umí pořádně rozčílit.

Naplno to převedl v úterním večerním čtvrtfinále French Open. Ruský hráč těžce snášel, že ho tentokrát jeho velký rival Stefanos Tsitsipas přehrává (Řek nakonec vyhrál ve třech setech) a místo aby se koncentroval jen na svůj výkon, začal vyšilovat.

Nejdřív mu vadil hluk, který zřejmě způsobili dělníci pracující v útrobách stadionu. Večerní duely se v Paříži letos hrají bez diváků, takže rány pilných údržbářů se areálem docela rozléhaly.

Jestli prohraju, je to tvoje chyba!

Medveděvova reakce? „Jsme na turnaji Futures, nebo na Roland Garros?“ dotazoval se umpirového sudího, aby se po chvilce otočil a zařval přímo na nebohé dělníky: „Je zákaz vycházení, vypadněte!“ Odmítal hrát, dokud rozhodčí celou situaci nevyřešil po telefonu.

Muži s nemístně hlasitými kladivy byli nakonec odvoláni, ale Medveděvovy nervy už se vydaly na pochod. V závěrečném gemu měl pocit, že ho ruší pohyb závěsné kamery a znovu si stěžoval rozhodčímu. Toho Rusovy hlasité protesty příliš nedojaly.

„Rozhoduješ špatně, děláš velké chyby! Jestli prohraju, je to tvoje chyba,“ láteřil rodák z Moskvy. Možná i proto pak při Tsitsipasově mečbolu zkusil nebývalou frajeřinku a zahrál své podání spodem. Jeho soupeř se ovšem nachytat nenechal.

Medveděv se příliš neuklidnil ani na pozápasové tiskové konferenci. Napadl rozhodnutí pořadatelů zařazovat „zápas dne“ na večerní hodiny, kdy sice v ochozech scházejí diváci, ale duel běží (za nemalé peníze) na streamovací službě Amazon Prime.

„Je to jednoduché. Dali přednost Amazonu před lidmi,“ kritizoval ruský tenista. „Jsem z toho zklamaný. Peníze vládnou.“

Muži mají v Paříži přednost

Medveděv zároveň potvrdil, že než se začal plně soustředit na dráhu tenisového profíka, studoval matematiku a fyziku. Schopnost počítat jej zjevně neopustila.

„Na Roland Garros je letos víc diváků než loni, máme tu smlouvu s Amazonem, a přitom nám prize money srazili o patnáct procent. Takže se ptám: kde jsou ty peníze od Amazonu?“ divil se.

Večerní duely jsou v Paříži vůbec citlivé téma. Má do nich být vybírán vždy nejatraktivnější mač dne, jenže v drtivé většině jsou vysílána jen utkání mužů. Z prvních sedmi „zápasů dne“ se na ženský singl dostalo pouze jednou (dočkala se Serena Williamsová).

„To je rovný přístup?“ zlobila se například Viktoria Azaranková. Podle pořadatelů je to v pořádku. „Chceme divákům dopřát co nejdelší show,“ argumentoval ředitel turnaje Guy Forget tím, že mužské zápasy bývají na grandslamech delší.

To nejlepší ze zápasu Tsitsipase s Medveděvem:

Zdroj: Youtube