Jeden z trojice tenistů Jiří Lehečka, Tomáš Macháč a Zdeněk Kolář se dnes po obědě dozvěděl, že bude dvojkou českého daviscupového týmu. Oficiálně kapitán Jaroslav Navrátil jméno pro souboj s Francií zveřejní až hodinu před začátkem úvodního utkání skupiny C finálového turnaje, který v Innsbrucku začne ve čtvrtek v 16.00.

Jedničkou výběru je Jiří Veselý (82. v žebříčku dvouhry ATP), kterého ve dvouhrách doplní Lehečka (138.), Kolář (140.), nebo Macháč (143.). "Je mezi nimi velká vyrovnanost a není jednoduché se rozhodnout. Není to jen o formě tady, ale i o výsledcích v sezoně," řekl Navrátil na tiskové konferenci, po které jméno dvojky oznámil hráčům. "Doufám, že jsem se rozhodl dobře."

Tenistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou (zleva) se staly prvními ryze českými vítězkami čtyřhry na Turnaji mistryň.
Nerozlučné parťačky udivují svět. Z nadějných teenagerek se zrodily šampionky

Lehečka, Kolář i Macháč letos hráli především na challengerech a dařilo se jim. Na druhé výkonnostní sérii si každý připsal minimálně jeden titul a další finále.

"Pokud nastoupím, tak pro to jsem sem jel. Je to jeden z nejvyšších cílů. Budu připravený hrát co nejlépe," řekl v týdnu Lehečka, který už má jednu daviscupovou dvouhru v kariéře za sebou. Pro Macháče a Koláře by šlo o premiéru v týmovém klání. "Pro mě by to byla neskutečná zkušenost. Nervozita by tam byla, to je samozřejmý, ale byl bych rád," uvedl Macháč.

Veselý: Daviscupový blok je už minulost

Jasnou jedničkou českého výběru je Veselý. "V tréninku to bylo relativně dobrý. Jsem dobře pozitivně naladěný, v šatně a na kurtu je zábava," hlásil.

Rád navázal na loňskou jarní kvalifikaci v Bratislavě. Proti Slovensku poprvé v kariéře vyhrál v jednom utkání obě své dvouhry. Věří, že tak už překonal svůj daviscupový blok. "Dřív jsem se trápil, protože jsem se nedokázal smířit s rolí reprezentovat a očekávání bodu. Tohle mám za sebou, dokážu s tím líp pracovat a zkusím na Bratislavu navázat," řekl Veselý.

Jiří Veselý v Davis Cupu.
Zrodil se po Berdychovi lídr? Veselý v Davis Cupu konečně zazářil

Otázkou je, koho nasadí do role jedničky Francouzi. K dispozici mají Arthura Rindenknecha, nebo Adriana Mannarina. Na pozici dvojky se počítá s Richardem Gasquetem a do čtyřhry s čerstvými šampiony Turnaje mistrů Pierrem-Huguesem Herbertem a Nicolasem Mahutem.

"Francie je silná, i když nemá první dva hráče," zmínil Navrátil absentující Gaëla Monfilse a Uga Humberta. "Nebudeme favoritem, nicméně jsme se připravovali dobře, kluci si zvykli na povrch a věřím, že budeme důstojným soupeřem," řekl Navrátil. "Jdeme do nich!" dodal Veselý.

Prořídlé tribuny v O2 areně při závěrečné čtyřhře Češek s Německem.
Nadšení i rozčarování. Prázdné tribuny? To je propadák, ozvalo se na BJK Cupu

Ve prospěch českého týmu může hrát teoreticky systém na dvě dvouhry a čtyřhru. Každý zápas se hraje na dva vítězné sety. "Stát se může leccos. Hlavně si ale myslím, že v Davis Cupu se vždycky rozdíly smazávaly. Věří, že nějaký bod do šatny získáme," řekl Navrátil.

Čeští tenisté mají s Francií negativní bilanci 7:9 a prohráli poslední dva vzájemné duely - v Třinci v roce 2016 i v semifinále v Paříži na Roland Garros o dva roky dříve.