V nadsázce lze o tenistce Nicole Vaidišové říci: zavolejte na ni Chocholouška. Vážně je na místě konstatovat: syndrom sportovního vyhoření není u sportovců nic neobvyklého.

Jiná diagnóza k bývalé světové sedmičce nepasuje lépe. Nyní se čeští fanoušci na pražském turnaji ECM Prague Open na vlastní oči mohli přesvědčit, jak zlé to s ní doopravdy je.

Pryč jsou časy, kdy se jako tank valila světem za úspěchy. Pryč je elán, zmizela jiskra. Zůstala otrávená dívka po dvorci se většinu času odevzdaně ploužící, ať hraje v Paříži, Londýně, Praze či Dolních Kotěhůlkách.

Katastrofa.

„Zatím hledám recept, jak se zlepšit, ale moc mi to nejde.“ Tak hovoří Vaidišová.

Realita je však na pohled jiná. Už jen z jejího hlasu cítíte rezignaci. „Vrátit se zpět, to je v takové situaci strašně těžké,“ varuje Dája Bedáňová, bývalá česká hvězda, kterou potkal stejný osud jako dosud Vaidišovou. Pád bez návratu.

Může dojít k reinkarnaci zprvu báječné kariéry české tenisové princezny? Má Vaidišová, nyní 141. hráčka světa, alespoň kapku naděje?

„Pokud nezačne ihned pracovat, je to cesta do pekla. Já se o tenis docela zajímám a mám pocit, že u ní jde o pseudopubertální vzdor. Ona má pocit, že když jí tenis nejde, může za to celý svět. Musí chtít ale ona sama,“ říká na rovinu přední český psychiatr Jan Cimický, který o Vaidišové nedávno debatoval s někdejší českou tenisovou reprezentantkou Helenou Sukovou, studentkou sportovní psychologie.

„Na tomto všem jsme se s Helenou shodli. Kdyby se Vaidišová na Helenu jako bývalou šampionku obrátila, určitě by jí to pomohlo. Ona potřebuje vedení, ale musí mít zájem. Přístup typu: tak se mnou něco dělejte… To nemá význam,“ dodává Cimický.

Těžko říct, jestli si Vaidišová je ochotná něco podobného připustit. Po trapné porážce v 1. kole na Štvanici s Ruskou Kudrjavcevovou otráveně odvyprávěla pár frází před novináři, poté žertovala s rodinou a večer ji bulvární novináři načapali na romantické procházce s tenistou Radkem Štěpánkem.

„Chystám se na turnaje do Stanfordu a Los Angeles, pak uvidíme,“ uvedla.

Úspěchy nečekejte!

Kdo také vyhořel?

Dája Bedáňová. Její tenisová kariéra připomíná Vaidišovou. V roce 2001 byla 16. na světě. Pak přišly spory s otcem a konec.

Ronaldinho. Brazilský kouzelník a majitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu v Evropě za rok 2005. Dnes je v AC Milán kvůli nočnímu životu na odpis.

Jakub Janda. V roce 2006 byl skokanským fenoménem na lyžích a vyhrál SP. Poté však zapadl do průměru.

Jan Šimák. Fotbalový flamendr. Minulý rok byl ve Stuttgartu na lepší cestě. Pro Vaidišovou příklad, že se lze vyhrabat i z bahna.