Jednadvacetiletý člen prostějovského Agrofertu, který v americkém Winston-Salemu plnil roli nasazené pětky, nevyužil těsně před grandslamovým US Open jedinečnou příležitost získat první titul na okruhu ATP. Utkání proti Sebastianovi Báezovi z Argentiny ztratil za hodinu a 35 minut.

Před sobotním duelem ještě 35. hráč světa Jiří Lehečka neprolomil při premiérové účasti ve finále více než tříleté čekání na českého vítěze turnaje ATP. Naposledy triumfoval na elitním okruhu Jiří Veselý v únoru 2020 v indickém Puné. Před devíti lety vyhrál turnaj ve Winston-Salemu Lukáš Rosol. Lehečka si i přesto vylepšil své dosavadní turnajové maximum. Nejdále se zatím probojoval do semifinále v Rotterdamu (2022) a Dauhá (2023).

Sestřih finálového utkání mezi Jiřím Lehečkou a Sebastianem Báezem:

Zdroj: Youtube

Český tenista na turnaji postupně vyřadil domácího Mitchella Kruegera, Němce Dominika Koepfera a Australana Maxe Purcella. Do finále pak postoupil bez boje po zranění semifinálového soupeře Sebastiana Kordy. V boji o titul se utkal s dvaadvacetiletým Báezem, jenž se před startem amerického grandslamu rozehrál do velké formy.

Rozjetý Báez ovládl dva turnaje za sebou

Čtvrtfinalista letošního Australian Open Lehečka měl před zraky svého trenéra Tomáše Berdycha dobrý úvod a díky brejku ve čtvrtém gamu se ujal v prvním setu vedení 3:1. Šestý nasazený Báez ale čtyřmi hrami za sebou vývoj otočil. Za stavu 4:5 mohl Lehečka ještě při soupeřově servisu srovnat, vedl 40:0 a měl celkem čtyři brejkboly. Ani jeden ale nevyužil a Báez se ujal po 53 minutách hry vedení 1:0 na sety.

Markéta Vondroušová po vítězství ve Wimbledonu
Mám na zádech malý terč, říká Vondroušová. Konečně našla sponzora

Český tenista měl slibně rozehranou i druhou sadu, hned v úvodu získal po brejku náskok 2:0. Ani tentokrát ale slibný náskok neudržel. O rok starší Báez znovu čtyřmi gamy za sebou vývoj duelu otočil. V deváté hře sice Lehečka odvrátil při servisu mečbol, při druhém už ale neuspěl a Argentinec mohl radostí padnout na zem.

„Trenér mi neustále říkal, abych pokračoval, snažil se a soustředil se jen na dobré věci. Měl jsem špatný začátek, ale nakonec jsem spokojený s výsledkem i celým tímto týdnem,“ radoval se argentinský talent. „Je hezké získat sebedůvěru, ale teď už se musím znovu soustředit na nový turnaj,“ dodal.

Báez získal svůj čtvrtý titul v kariéře a již druhý za sebou. Před Winston-Salemem totiž vyhrál antukový turnaj v Kitzbühelu.

„Doufám, že příští turnaj pro mě bude o něco šťastnější, ale stále to byl dobrý týden, takže před New Yorkem zůstávám pozitivní. Odsud si však odvážím spoustu dobrých vzpomínek,“ řekl po finálové porážce Lehečka.

Americký tenista John Isner
Nechytatelný servis i rekordní utkání. Isnera čeká na US Open domácí rozlučka

Hlavní soutěž posledního grandslamu sezony začne v pondělí. Lehečka, který vloni při svém debutu v hlavní soutěži dohrál hned v 1. kole, v něm tentokrát narazí na Aslana Karaceva z Ruska. Finalista loňského Next Gen ATP Finals se navíc v pondělí posune na třicáté místo ve světovém žebříčku, což je zároveň novým kariérním maximem českého mladíka.