"Já jí strašně věřím. Když se všechno sejde, tak ji málokdo porazí," řekl Vaněk novinářům v New Yorku po prohře Kvitové ve druhém kole US Open.

Jeho svěřenkyně ve Flushing Meadows nestačila na Němku Andreu Petkovicovou. Obě vyrovnané sady ztratila v koncovce. "Vůbec netrénujeme, mezi zápasy jsme tu hráli osm minut. Chybí jí zápasová vyhranost," poukázal Vaněk na fakt, že Kvitová od května, kdy si natrhla sval v levém předloktí trénuje jen minimálně.

Jednačtyřicetiletý Vaněk, někdejší 74. hráč dvouhry, se s Kvitovou domluvil na spolupráci koncem roku 2016. Trénovat ale začali opatrně a se zpožděním, jelikož se hráčka zotavovala po vážném zranění prstů levé ruky z přepadení.


Přesto se Kvitová od té doby stále drží mezi elitou. "Péťa začínala od nuly. Někdo jí skoro uřízl ruku a podívejte se," vyzdvihl Vaněk, že od té doby vyhrála osm turnajů, v lednu byla ve finále Australian Open a málem se stala jedničkou. "Je vidět, jak nad těmi holkami vyčnívá. Ale musí se sejít zdraví s vírou v úspěch," podotkl.

Loni Kvitová v druhé půlce sezony bojovala s vyčerpáním. Nyní moc netrénuje kvůli záhadně otékajícímu předloktí. Pro trenéra je těžké, když se nemůže dostat ke svému řemeslu. "Tak to je," pokrčil Vaněk rameny a dodal: "Péťa je hráčka, která je schopná vytěžit z minima maximum. Nepotřebuje spoustu tréninku jako jiné."

Je to pořád dobrý


Na druhou stranu zápas s Petkovicovou ukázal, že by přeci jen měla odehrát více hodin a zápasů. V rozhodujících moment si nevěřila. "Bez aspoň základního tréninku je strašně těžké čelit soupeřkám, které mají svůj den. Hodinu čekáte na jeden dva brejkboly a musíte si je vzít. K tomu potřebujete mít natrénováno."

Samotná Kvitová mluvila o tom, že jí je líto, že má poslední dobou častá omezení. V devětadvaceti letech totiž cítí, že jí utíkají nejlepší roky kariéry. "V něčem jí pánbůh nadělil a v něčem ne. Ale už toho dokázala dost a nemusí nikomu nic dokazovat. Když se bude tenisem bavit, tak je pořád schopná velkých věcí," řekl Vaněk.

V pořadí sezony je Kvitová aktuálně čtvrtá a pokud po konzultaci s lékaři neukončí předčasně rok, má šanci hrát Turnaj mistryň. "Pořád je to fantastický. Myslím, že všichni pořád naše hráčky moc tlačí k tomu, aby byly první na světě. Já jsem spokojený, že je do desítky a bojuje o Masters. Za mě je to pořád dobrý," uvedl Vaněk.