Rafael Nadal udělal důležitý krok v boji o rekordní jedenadvacátý grandslamový triumf, čímž by se v historické tabulce osamostatnil na první místo před Novaka Djokoviče s Rogerem Federerem. Kanaďana Denise Šapovalova udolal po více než čtyřech hodinách 3:6, 4:6, 6:4, 6:3 a 3:6.

Zdroj: Youtube

Nadal si ke konci třetího setu na kurt několikrát nechal zavolat na kurt lékaře, kterému si stěžoval na žaludeční potíže, Shapovalov navíc těžce nesl Nadalův odchod před pátým setem na toaletu. Po některých z výměn řval rodák z Tel Avivu na rozhodčí, že jsou podplacení.

Po zápase kritiku mírnil

"Je to hrozně frustrující. Člověk má pocit, že nehraje jen proti soupeři, ale i proti rozhodčímu," řekl teprve dvaadvacetiletý Kanaďan po zápase. Nadal je navíc známý svými i dlouhými prostoji, které atakují hranici povoleného času před podáním, o to víc se v Šapovalovovi během utkání vařila voda.

Své slova na tiskové konferenci ale lehce zmírnil. "Špatně jsem se vyjádřil, když jsem řekl, že je zkorumpovaný. Bylo to v emocích, ale jinak si stojím za svým. Myslím, že není fér, kolik toho Rafovi projde," stojí si však za svým mladý Kanaďan.

Rafael Nadal na Australian Open 2022.
Nadal proti mladým puškám. Hladová generace láme ledy, nová éra na dohled

Nadal se ke kritice Šapovalova vyjádřil jen stručně. "Nikdy jsem neměl pocit, že bych byl na kurtu zvýhodňován. V tomhle se Denis plete," prohlásil pětatřicetiletý Nadal. "Myslím, že mu později dojde, že člověk potřebuje trochu času, když se musí celý převléknout," shrnul situaci vítěz Australian Open z roku 2009. Nadala v boji o finále čeká Ital Matteo Berrettini, který přehrál Gaela Monfilse 6:4, 6:4, 3:6, 3:6, 6:2.