„Je pravda, že to dnes za stavu 2:6, 0:3 nevypadalo, že by to Kája mohla otočit. Stále jsme ale ji povzbuzovali a věřili, že v ženském tenise je možné vše. Kája pak dostala vzpruhu a ani nevím, od koho ten adrenalin vzala,“ uvedl Miške.

„Když vezmu, čím vším si na turnaji a před ním prošla - zraněním, chorobou, neskutečně těžkým zápasem - tak je neuvěřitelné, že dokázala předvést proti nejlepší hráčce světa takový výkon a chyběl jen kousek. O to víc nás to mrzí a jsme smutní. Kdyby to bylo jasné, tak oukej, ale bylo to jen o pár míčcích. Bohužel už v závěru tu energii neměla,“ doplnil.

Karolína Muchová ve finále French Open
Muchová byla kousek od senzace. Ve finále French Open ale padla se Šwiatekovou

Šestadvacetiletá Muchová nadchla v Paříži kreativním tenisem a kromě světové osmičky Marii Sakkariové z Řecka vyřadila v semifinále po více než třech hodinách i nasazenou dvojku Bělorusku Arynu Sabalenkovou. Během turnaje se potýkala s nachlazením, které bylo podle Miškeho těžšího rázu.

„Je třeba si uvědomit, že třeba (Jelena) Rybakinová s něčím podobným vzdala. Kája ale zabojovala a dostala se do finále, kde ještě hrála takovýto tenis,“ ocenil Miške.

Vůle vítězit

„Dva zápasy odehrála s tím, že ji šíleně pálilo na plicích. Konzultovali jsme to s doktorem, který říkal, že může hrát, jen že to bude těžké. To jsou věci, o kterých se během turnaje nemluví, ale my to víme. A tím, že to víme, hodnotíme její výkon a výsledek tak, že je pro nás vítězka,“ líčil Miške.

„Na olomoucké rodačce se mu líbí hlavně vůle vítězit. „Kája je mimořádně ctižádostivá, nevzdává se. Nevím, odkud tu energii vzala,“ řekl Miške.

Petra Kvitová
Soumrak tenisových třicátnic? Jak se české stálice snaží zastavit čas

„Který jiný hráč by hrál tenis poté, co se mu stalo. Kolikrát už musela vzdát turnaj, nebo prohrála kvůli zranění. Vždy ji to srazilo, ale vždy se zvedla. Je to úžasné a je to i jedna z věcí, proč si jí všichni vážíme a proč se budeme pro ni snažit udělat maximum,“ prohlásil.

„Je to neuvěřitelná hráčka. Uvědomuje si, že může být nejlepší ženskou hráčkou, s trochou sebevědomí dokáže porazit každého. Nyní už má zkušenost, jak emociálně vyčerpávající je být v grandslamovém finále,“ prohlásila tenisová legenda a aktuálně expert Eurosportu Mats Wilander

V žebříčku si polepší

Díky premiérovému postupu do grandslamového finále se Muchová posune ve světovém žebříčku na 16. místo, které bude jejím novým maximem. Dosud byla nejlépe devatenáctá. „Naším cílem bylo, aby se co nejdřív dostala do pozice, že bude nasazená na grandslamech. Je super, že neobhajuje do konce tolik bodů. Musíme to ale teď kontrolovat, abychom nepřepálili turnaje a jezdila na ně, jen když je výborně připravena. Herně, fyzicky i zdravotně,“ podotkl Miške.

Přestože Muchová nenavázala ve finále na dva roky starý triumf Barbory Krejčíkové a skončila těsně pod vrcholem jako Markéta Vondroušová (2019) nebo Lucie Šafářová (2015), vystoupení na antuce v Paříži jí pomůže v sebevědomí. „Uvěřila, že může na každém povrchu porážet ty nejlepší hráčky. Navíc nehrozí, že by jí sláva stoupla do hlavy,“ řekl kouč.

Poznáte české tenistky?
KVÍZ: Stálice i nové naděje. Poznáte známé i méně známé české tenistky?

O programu v nejbližších týdnech zatím hovořit nechtěl. Podle Miškeho se musí dát Muchová hlavně zdravotně do pořádku.

Další grandslamový turnaj - Wimbledon - startuje 3. července. „Bude to setsakramentská práce. Už teď je jasné, že stoprocentně na Wimbledon připravená nebude, ale budeme se snažit udělat takový plán, aby na tom byla co nejlépe. To je jediné, co nás teď zajímá. Ostatní plány a turnaje teď nebudeme řešit,“ dodal Miške.