Světová sedmička Gauffová i sedmnáctka Muchová hrály v Cincinnati o nejcennější titul v kariéře. V premiérovém finále turnaje kategorie WTA 1000 se více dařilo devatenáctileté Američance, jež po dvou hodinách vyhrála pátý turnaj v kariéře a třetí letošní.

Muchová den před 27. narozeninami marně usilovala o druhý titul po vítězství v roce 2019 v Soulu. Ve čtvrtém kariérním finále zaznamenala třetí porážku, letos v třísetové bitvě prohrála rozhodující duel s Polkou Igou Šwiatekovou na Roland Garros. Loni v Cincinnati marně bojovala o titul Petra Kvitová, která ve finále podlehla Francouzce Caroline Garciaové.

Australský rebel Nick Kyrgios si letos doslova podmanil tribuny wimbledonského areálu
Další trable známého bouřliváka? Kyrgios zmešká i US Open, čeká jej pád

Ve finále hraném ve vedru Muchová udržela v prvním setu pouze jednou ze čtyř gamů servis a ztratila ho za 44 minut. Druhá sada byla vyrovnaná do stavu 2:2, pak favorizovaná Američanka odskočila do vedení 5:2. Muchové se podařilo vývoj zdramatizovat a po třech odvrácených mečbolech snížit na 4:5, následně ale Gauffová čistou hrou na podání utkání ukončila.

Úspěšná příprava na US Open

Navzdory finálové porážce se Muchová úspěšně naladila na závěrečný grandslam sezony, jenž startuje v New Yorku 28. srpna. Na předchozím velkém turnaji v Montrealu vypadla v osmifinále ve třech setech se světovou jedničkou Šwiatekovou, v Cincinnati zase mimo jiné porazila v semifinále dvojku žebříčku Arynu Sabalenkovou z Běloruska.

A kromě další finálové účasti se mohla radovat rovněž z posunu do elitní desítky žebříčku WTA, kterou bude od pondělního rána uzavírat. „Loni jsem byla dokonce mimo druhou stovku, takže je to opravdu neuvěřitelné,“ těšilo rodačku z Olomouce. „Vždycky jsem doufala a věřila, že tam nahoře můžu být, ale člověk nikdy neví,“ připustila Muchová.

Přitom ještě před rokem se finalistka letošního Roland Garros nacházela až na 235. příčce. Velkou vinu na tom nesly zejména přetrvávající zdravotní potíže. „V minulosti bylo moje zdraví velkým problémem. Vždycky mě to nějakým způsobem zastavilo. I proto jsem vážně šťastná, jak to nyní je. Do konce života už mohu říkat, že jsem byla mezi deseti nejlepšími tenistkami na světě,“ radovala se již aktuální světová desítka Muchová.

Novou českou jedničkou je Markéta Vondroušová, které momentálně patří 9. místo. Sokolovská rodačka došla v Cincinnati do čtvrtfinále, čímž opět o jednu pozici vylepšila své dosavadní kariérní maximum.