Tak to je šok. Do Argentiny se nepojede. Čeští tenisté prohráli v Ostravě v 1. kole Světové skupiny Davisova poháru s nováčkem z Kazachstánu 2:3 na zápasy a v září je čeká baráž. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila vedl po sobotní vyhrané čtyřhře 2:1, ale v neděli svou úlohu favorita nezvládl, obě dvouhry prohrál, a po čtyřech letech se nepodívá do čtvrtfinále.

Nejprve zdolal v souboji týmových jedniček fantasticky hrající Andrej Golubjov domácí oporu Tomáše Berdycha 7:5, 5:7, 6:4, 6:2. Dílo zkázy dokonal v rozhodujícím pátém duelu Michail Kukuškin, který se vypořádal s Janem Hájkem po setech 6:4, 6:7, 7:6, 6:0. „Bojoval jsem, nechal jsem na kurtu všechno co umím. Víc už jsem nemohl. Je to pro mě hodně smutný den,“ vykládal Hájek.

V utkání ztratil první set, ale psychicky se nesložil. Ve druhé sadě se prokousal do tie-breaku, ve kterém se ujal po parádním returnu vedení 4:0 a srovnal. O osudu celého víkendového klání rozhodla třetí sada, ve které český hráč vedl 4:1 a 30:15, ve zkrácené hře pak nevyužil dva setboly a ve čvrtém dějiství už nenašel síly na zvrat. Kukuškin potvrdil překvapivý postup svých barev kanárem.

„Zápas byl dlouho strašně vyrovnaný. Kdybych dotáhl ten třetí set, ještě by mě to postavilo na nohy, on by šel dolů. Ale nakonec to bylo opačně. Mrzí mě to, bojoval jsem a více ze sebe dostat nemohl,“ soukal ze sebe znavený a smutný Hájek.

Vítězství Čechů mohl už v první nedělní dvouhře zařídit Berdych, ale toho zaskočil Golubjov. 43. hráč světa, který v této sezoně nevyhrál jediné z osmi utkání, našel formu v pravý čas. Kazašská jednička se nenechala rozhodit ani čtyřmi ztracenými hrami, po kterých přišla o vedení 5:3 a celou druhou sadu. V průběhu třetího setu se dostal Golubjov do trháku a zápas už nepustil.

„Tohle byla lekce z toho, jak se hraje tenis za hranicí možností, a udrží se ho produkovat celý zápas. Klobouk dolů, před tím, co předvedl. Vyhrál zaslouženě,“ přiznal Berdych. „Byl to můj nejlepší zápas v kariéře,“ liboval si Golubjov. „Já jsem se svým výkonem spokojený. Čekal jsem, jestli se z toho snad probudí, ale nestalo se. S takovou hrou by porazil i jiné hráče,“ dodal Berdych.

První kolo Světové skupiny Davisova poháru

Česko - Kazachstán 2:2 po třetí dvouhře

Hájek - Kukuškin 4:6, 7:6 (7:4), 6:7 (8:10), 0:6
Esa: 14:14. Dvojchyby: 1:0. Vítězné míče: 70:65. Využité brejkboly: 2/6 - 6/20. Nevynucené chyby: 58:36. Celkem získané míče: 123:149. Čas: 3:27 hod.

Berdych - Golubjov 5:7, 7:5, 4:6, 2:6
První kolo Světové skupiny tenisového Davisova poháru

Novi Sad:
Srbsko - Indie 4:1
Troicki - Devvarman 6:4, 6:2, 7:5, Tipsarevič - Rastogi 6:0, 6:1.

Boras: Švédsko - Rusko 3:2
Aspelin - Tursunov 5:7, 2:6, J. Johansson - Andrejev 6:7 (8:10), 4:6.

Záhřeb: Chorvatsko - Německo 2:3
Čilič - Kohlschreiber 6:2, 6:3, 7:6 (8:6), Karlovič - Petzschner 4:6, 6:7 (3:7), 6:7 (5:7).

Charleroi: Belgie - Španělsko 1:4
O. Rochus - Nadal 4:6, 2:6, Darcis - F. López 6:7 (4:7), 7:6 (8:6), 7:6 (7:3).

Buenos Aires: Argentina - Rumunsko 4:1
Schwank - Crivoi 7:6 (7:3), 6:2, Monaco - Ungur 4:6, 6:2, 3:6.

Santiago: Chile - USA 1:4
Capdeville - Roddick 6:3, 6:7 (2:7), 3:6, 3:6, Rivera-Aranguiz - Isner 3:6, 7:6 (7:4), 5:7.

Vídeň: Rakousko - Francie 2:3
Melzer - Simon 7:6 (9:7), 3:6, 1:6, 6:4, 6:0, Fischer - Chardy 6:2, 6:7 (4:7), 3:6, 3:6.