Investiční skupina Public Investment Fund kontroverzního korunního prince Muhammada bin Salmána má neomezené možnosti. Do sportu cpe obrovské sumy a vždycky dostane to, co si zamane.

Od roku 2021 se v Saúdské Arábii jezdí Velká cena formule 1. Ve stejném roce koupil korunní princ Muhammad bin Salmán anglický fotbalový klub Newcastle United. Astronomické platy zlákaly k přestupu do arabských klubů fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda a Neymara. Bohatá země od loňská vábí i nejlepší golfisty světa do profesionální tour LIV Golf, která konkuruje zaběhlé PGA Tour.

Novak Djokovič
Tenistům schází peníze? Grandslamový král si postěžoval na podmínky svých kolegů

Mocní šejkové už nějakou dobou touží přivést na Arabský poloostrov profesionální tenisové turnaje. V letech 2019 a 2022 pořádali Saúdové exhibiční Diriyah Tennis Cup a bylo jen otázkou času, než přesvědčí asociace ATP nebo WTA, aby jim přidělili pořadatelství turnaje na tour. S Turnajem mistryň sice neuspěli, získali ale Next Gen ATP Finals.

ATP svěřila Saúdům prestižní podnik pro nejlepší mladé hráče, který se následujících pět let bude hrát v Džiddě. Dějištěm premiérové turnaje bude od 28. listopadu do 2. prosince areál King Abdullah Sports City. Džidda tak střídá Milán. V minulém finále si mimochodem zahrál Jiří Lehečka.

Podle Amnesty International se Saúdská Arábie, která dlouhodobě omezuje práva žen či LGBTQ+ komunity, snaží pomocí peněz vylepšit image země. Čelí kvůli tomu tvrdé kritice. Jenže ne všichni to tak vnímají.

Australan Thanasi Kokkinakis vstup Saúdů do tenisu vítá. „Myslím, že cokoli, co přispěje k rozvoji hry, stojí za to. Hráči si zaslouží být zaplaceni. Pokud Saúdové chtějí investovat do tenisu, je to podle mě pro tenis skvělé,“ pronesl v rozhovoru pro Clay Tenis.

Tenisté mimo stovku se neuživí

„Samozřejmě tenis hrajete z lásky ke sportu. Je tady spousta skvělých akcí a nechcete ztratit kulturu grandslamů a dalších velkých turnajů. Ale pokud jsou ochotni přijít a pomoci financovat hráče… Tenis je těžký sport a chceš dostat zaplaceno,“ vysvětlil sedmadvacetiletý Kokkinakis.

Australan se ve světovém žebříku pohybuje kolem sedmdesátého místa, o peníze podle svých slov nemá nouzi, nežije ze dne na den. Jenže hráči mimo světovou stovku tolik nevydělají a nedokážou se tenisem živit.

Bulharský tenista Grigor Dimitrov utíká pomoct zraněnému soupeři
Finanční pomoc pro zraněné tenisty? ATP přichází s plánem, hvězda si jej chválí

Stejný názor jako Kokkinakis zastává i jeho krajan a kamarád Nick Kyrgios, který byl jednou z hvězd, jež se zúčastnily exhibice v Diríje. Tam se během tří dnů hrálo o milion dolarů (23 milionů korun). „Konečně vidí hodnotu. Dostaneme zaplaceno tolik, kolik si zasloužíme. Přihlaste mě,“ napsal na sociální síť X (dříve twitter) australský bouřlivák, který si za svou kariéru už vydělal 12 milionů dolarů (260 milionů korun).

V tenisové komunitě se už drahnou dobu mluví o tom, že královsky je placena jen úzká špička. Poukázal na to dokonce i grandslamový král Novak Djokovič, který si tenisem vydělal přes čtyři miliardy korun. Zatím se nic nezměnilo. Zlepšit situaci by tak mohly právě investice od Saúdů.