Investiční skupina Public Investment Fund kontroverzního korunního prince Muhammada bin Salmána má neomezené možnosti. Do sportu cpe obrovské sumy a vždycky dostane to, co si zamane.
Od roku 2021 se v Saúdské Arábii jezdí Velká cena formule 1. Ve stejném roce koupil korunní princ Muhammad bin Salmán anglický fotbalový klub Newcastle United. Astronomické platy zlákaly k přestupu do arabských klubů fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda a Neymara. Bohatá země od loňská vábí i nejlepší golfisty světa do profesionální tour LIV Golf, která konkuruje zaběhlé PGA Tour.

Mocní šejkové už nějakou dobou touží přivést na Arabský poloostrov profesionální tenisové turnaje. V letech 2019 a 2022 pořádali Saúdové exhibiční Diriyah Tennis Cup a bylo jen otázkou času, než přesvědčí asociace ATP nebo WTA, aby jim přidělili pořadatelství turnaje na tour. S Turnajem mistryň sice neuspěli, získali ale Next Gen ATP Finals.
ATP svěřila Saúdům prestižní podnik pro nejlepší mladé hráče, který se následujících pět let bude hrát v Džiddě. Dějištěm premiérové turnaje bude od 28. listopadu do 2. prosince areál King Abdullah Sports City. Džidda tak střídá Milán. V minulém finále si mimochodem zahrál Jiří Lehečka.
Podle Amnesty International se Saúdská Arábie, která dlouhodobě omezuje práva žen či LGBTQ+ komunity, snaží pomocí peněz vylepšit image země. Čelí kvůli tomu tvrdé kritice. Jenže ne všichni to tak vnímají.
Australan Thanasi Kokkinakis vstup Saúdů do tenisu vítá. „Myslím, že cokoli, co přispěje k rozvoji hry, stojí za to. Hráči si zaslouží být zaplaceni. Pokud Saúdové chtějí investovat do tenisu, je to podle mě pro tenis skvělé,“ pronesl v rozhovoru pro Clay Tenis.
Tenisté mimo stovku se neuživí
„Samozřejmě tenis hrajete z lásky ke sportu. Je tady spousta skvělých akcí a nechcete ztratit kulturu grandslamů a dalších velkých turnajů. Ale pokud jsou ochotni přijít a pomoci financovat hráče… Tenis je těžký sport a chceš dostat zaplaceno,“ vysvětlil sedmadvacetiletý Kokkinakis.
Australan se ve světovém žebříku pohybuje kolem sedmdesátého místa, o peníze podle svých slov nemá nouzi, nežije ze dne na den. Jenže hráči mimo světovou stovku tolik nevydělají a nedokážou se tenisem živit.

Stejný názor jako Kokkinakis zastává i jeho krajan a kamarád Nick Kyrgios, který byl jednou z hvězd, jež se zúčastnily exhibice v Diríje. Tam se během tří dnů hrálo o milion dolarů (23 milionů korun). „Konečně vidí hodnotu. Dostaneme zaplaceno tolik, kolik si zasloužíme. Přihlaste mě,“ napsal na sociální síť X (dříve twitter) australský bouřlivák, který si za svou kariéru už vydělal 12 milionů dolarů (260 milionů korun).
V tenisové komunitě se už drahnou dobu mluví o tom, že královsky je placena jen úzká špička. Poukázal na to dokonce i grandslamový král Novak Djokovič, který si tenisem vydělal přes čtyři miliardy korun. Zatím se nic nezměnilo. Zlepšit situaci by tak mohly právě investice od Saúdů.