Ruští tenisté jsou od začátku invaze na Ukrajinu pod palbou požadavků, aby odsoudili svého prezidenta Vladimira Putina a jeho válečné dobrodružství. Zároveň sílí tlak na to, aby byli zcela vyloučeni z turnajů.

Na okruzích ATP a WTA totiž zatím Rusové a Rusky stále smějí hrát, byť ne pod svou národní vlajkou (to samé platí o Bělorusech, jejichž země se do krvavého konfliktu rovněž namočila). Názory na to se různí. Podle některých je to správné, protože vesměs v cizině žijící tenisté za Putina nemůžou a s válkou nesouhlasí, jiné hlasy – včetně většiny ukrajinských tenistů – ale tlačí na přísnější postih.

Ruský tenista Daniil Medveděv.
Přijdou Medveděv a spol. o Wimbledon? Vždyť ani nebyli u voleb, zní z Ukrajiny

Už několik týdnů se tak diskutovalo o tom, zda Medveděv a spol. nepřijdou o Wimbledon. Jde totiž o turnaj pořádaný All England Lawn Tennis Clubem a nespadá tak pod pravomoc ATP. Britská vláda tlačila na to, aby nejslavnější turnaj světa vyslal jasný vzkaz.

Uvažovalo se například o nějaké formě prohlášení, kterým by se hráči a hráčky distancovali od Putinova režimu a pak by mohli nastoupit. Nakonec ale padlo jiné rozhodnutí: letošní Wimbledon bude pro Rusko a rovněž Bělorusko zcela uzavřený.

Rusko musí být izolováno

„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ oznánil předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou. „Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ dodal.

„Myslím, že to je správný krok. Rusko by mělo být izolováno všemi možnými způsoby a tamní lidé si to musejí vyřešit,“ vyjádřil se ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov. Jeho krajanka Olga Savčuková to vidí podobně: „Nemůže to fungovat tak, že devadesát procent Rusů potrestáme sankcemi a deset procent ne.“

Bývalý ukrajinský tenista Serhij Stachovskij.
Za rodnou vlast. Ukrajinští tenisté vyměnili raketu za zbraň a chrání své domovy

Uplatňování principu kolektivní vinu ovšem má i vlivné odpůrce, nedávno se proti podobným hromadným trestům vyslovila například Martina Navrátilová.

Ruští tenisté jako Daniil Medveděv (momentálně na 2. místě žebříčku ATP) či Andrej Rubljov (8. místo) přitom v nedávné době válku odsoudili a především první jmenovaný by nepochybně patřil na londýnské trávě ke žhavým favoritům na titul. To samé platí třeba o běloruské ranařce Sabalenkové, loňské semifinalistce.

O letošní Wimbledon přijdou také Karen Chačanov, Anastasia Pavljučenková, Viktoria Azarenková, Darja Kasatkinová a další. Hlavně mezi ženami jsou Rusky hodně početné a jejich vyloučení tak podobu turnaje nepochybně výrazně ovlivní.